BLANENSKO:

Betlémské světlo
Kdy: sobota 23. prosince od 11.00, neděle 24. prosince od 10.00
Kde: Radnice města Blanska, zámek, Kostel sv. Martina

Proč přijít: V sobotu 23. prosince se od 11 hodin na blanenské radnici uskuteční tradiční rozdávání Betlémského světla. Skauti, kteří se této činnosti ujímají každý rok, předají světlo všem zájemcům. Během odpoledne se návštěvníci mohou těšit na vystoupení několika blanenských hudebních skupin. V neděli 24. prosince bude betlémské světlo dostupné i v dalších lokalitách města Blanska. Návštěvníci si budou moci světlo převzít na zámku a v kostele sv. Martina.

Polévka pro chudé i bohaté
Kdy: neděle 24. prosince od 11.00
Kde: Masarykovo náměstí, Boskovice

Proč přijít: Tradiční akce – Polévka pro chudé i bohaté nebude chybět ani letos. Lidé mohou na Štědrý den zavítat na Masarykovo náměstí v Boskovicích a v čase oběda si dát polévku. Zájemnci mohou zároveň přispět částkou na dobročinné účely.

V Boskovicích po dvouleté pauze obnovili tradiční charitativní akci Polévka pro chudé i bohaté. Ta se ve druhém největším městě na Blanensku podává před polednem na Štědrý den už více než čtvrt století. | Video: Deník/Jan Charvát

BRNĚNSKO:

Štědrodopolední komentovaná krmení
Kdy: neděle 24. prosince od 9.00
Kde: Zoo Brno

Proč přijít: Štědrý den si mohou zpestřit rodiče s dětmi. Zoo Brno si pro návštěvníky připravila speciální komentované krmení, které se bude konat od 9.30. Jako první dostane štědrou dobrotu tygr sumaterský, dále wapiti sibiřský, pásovec štětinatý a krmení zakončí drápkaté opičky.

Vánoce v brněnské zoo - krmení a komentované prohlídky zvířat. | Video: Deník/Sabir Agalarov

31. Vánoce na brněnské radnici
Kdy: sobota 23. prosince od 10.00
Kde: Nová radnice, Dominikánské náměstí - Brno

Proč přijít: Tradiční předvánoční akci si mohou lidé užít v sobotu 23. prosince. U Nové radnice v Brně bude připravený bohatý doprovodný program jako je divadelní a hudební představení, tvořivé dílny i komentované prohlídky historických sálů radnice. Na místě bude i Betlémské světlo.

| Video: Youtube

Betlémské světlo a zpívání koled v bohunické kapličce
Kdy: obota 23. prosince od 17.00
Kde: Bohunická kaple sv. Cyrila a Metoděje, Brno - Bohunice

Proč přijít: Obyvatelé Bohunic a okolí mají možnost zúčastnit se tradičního setkání v podvečer Štědrého dne. Akce se koná v místní kapličce a lidé se mohou těšit na společné zpívání vánočních koled. Zájemci si mohou také zapálit svíci světlem z Betléma.

| Video: Youtube

Vánoční kouzlení ve Vida!
Kdy: sobota 23. prosince od 12.00
Kde: Zábavní vědecký park VIDA!

Proč přijít: Ve vědeckém parku Vida! se bude víkend před Vánocemi kouzlit. Lidé si vyzkouší například rozpohybovat různé předměty a některé naučí dokonce levitovat. Zjistí také, kdo nosí dárky v cizích zemích. Děti mohou napsat neviditelný dopis Ježíškovi nebo si vyrobit kouzelné svítící přání.

| Video: Youtube

BŘECLAVSKO:

Vánoční expres
Kdy: pátek 22. prosince od 16.00
Kde: Kulturní dům Delta, Břeclav

Proč přijít: Kulturní dům v Břeclavi navštíví v pátek 22. prosince Santa Claus. Ten společně s vánočními skřítky a paní Clausovou předvede nabitou show pro děti. Chybět nebudou soutěže, vánoční písničky, malování na obličej a dokonce i Santův tanec. Na památku si děti mohou pořídit se Santou fotku.

Vánoční vycházka s koňmi
Kdy: neděle 24. prosince od 10.00
Kde: Pavučina – Šafaříkova 40, Hustopeče

Proč přijít: V Hustopečích se na Štědrý den uskuteční akce místních chovatelů z Pavučiny. Začátek je v deset hodin dopoledne a spočívá v osedlání koní a vyjížďce směrem „Rybníky“ v Hustopečích. Tam účastníci ozdobí vánoční strom různými dobrotami určené pro drobnou zvěř.

HODONÍNSKO:

Zpívání u vánočního stromu s živým betlémem
Kdy: sobota 23. prosince od 18.00
Kde: před radnicí v Kyjově

Proč přijít: Předposlední prosincová sobota v tomto roce bude v Kyjově patřit zpívání u vánočního stromu. Akci pořádá Slovácký soubor Kyjov a MKS Kyjov. Lidé si před radnicí poslechnou od šesté hodiny večerní vánoční písně v podání místního sboru. K vidění bude také živý betlém.

Štědrý den v Zoo Hodonín
Kdy: neděle 24. prosince od 12.30
Kde: Zoo Hodonín

Proč přijít: Štědrý den si mohou zpestřit rodiče s dětmi. Zoo Hodonín si pro návštěvníky připravila speciální komentované krmení, které se bude konat od 12.30. Jako první dostanou štědrou dobrotu šelmy, následně opice. Děti mohou přinést i drobný dárek ve formě krmení jako je sušené ovoce nebo zelenina.

Čekání na Ježíška si lidé mohli přijít zkrátit do Zoo Hodonín. Čekalo je tam Štědrodenní krmení.

VYŠKOVSKO:

Předštědrovečerní koledování
Kdy: sobota 23. prosince od 18.00
Kde: u vánočního stromu na Masarykově náměstí, Vyškov

Proč přijít: Den před Štědrým dnem si lidé mohou zpříjemnit večerním koledováním. Na Masarykově náměstí vystoupí koledníci z DPS Motýlek. Lidé mohou koledníkům přinést domácí vánoční cukroví na ochutnání.

Štědrý den na koupališti
Kdy: neděle 24. prosince od 10.30
Kde: Koupaliště Slavkov u Brna

Proč přijít: Ve Slavkově u Brna se na Štědrý den uskuteční již jedenácté tradiční vánoční koupání. Akce začne v 10.30 na místním koupališti, kde se také účastníci společně vyfotí. V 11.00 už následuje samotné koupání ve studené vodě.

Vánoční koupání otužilců na koupališti ve Slavkově

ZNOJEMSKO:

Vánoční štědrovka
Kdy: neděle 24. prosince od 8.00
Kde: ‌Masarykovo náměstí, Znojmo

Proč přijít: Vánoční štědrovka znovu oživí Masarykovo náměstí. Na Štědrý den lidé mohou zcela zdarma tradiční vánoční pokrmy jako je rybí polévka, čočková polévka, slovenská zelňačka a samozřejmě pokrmy z ryb. Chybět nebude ani vánočka i vánoční cukroví.

| Video: Youtube

Betlémské světlo ve Znojmě
Kdy: sobota 23. prosince od 17.00
Kde: centrum Znojma

Proč přijít: V sobotu 23. prosince se uskuteční slavnostní průvod historickým centrem Znojma. Lidé přivítají Betlémské světlo, které si mohou následně odnést domů. Začátek průvodu je v 17.00 od kostela Nalezení sv. Kříže na Horní České odkud se účastníci vydají k Hornímu náměstí. Dále až ke kostelu sv. Jana Křtitele na Masarykově náměstí. Zde bude k vidění živý betlém.