Předchozí
1 z 7
Další

Svatební cesta do Jiljí

Libuše Šafránková a Josef Abrhám ve filmu Svatební cesta do JiljíZdroj: se svolením České televize

ČT1, 29. 4., 16.05
Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (Libuše Šafránková) přišla Tomáši Krchňákovi (Josef Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle.

V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit.“

Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem,“ varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ,“ pravil. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. Ve filmu Hynka Bočana dále hrají Jiří Kodet, Josef Větrovec, Blažena Holišová, Pavla Maršálková, Zdeněk Svěrák či Ladislav Smoljak.

Dvacet let Olympicu

Zdroj: Youtube

ČT art, 30. 4., 20.15
V letošním roce, kdy se chystá velkolepý koncert k šedesátinám Olympicu, nabízí ČT art divákům jeden ze starších, v němž legendární česká rocková skupina oslavila dvacetiletku. Konal se v pražském sále Lucerna v roce 1983 a provázely ho bouřlivé reakce především mladého publika. Koncert uváděl Jan Vala a kromě hostů z řad bývalých členů kapely glosovali svůj vztah k ní i známé osobnosti jako Dagmar Patrasová, Jiří Krampol nebo Luděk Sobota.

Olympic hrál ve složení Petr Janda, Milan Broum, Miroslav Berka a Petr Hejduk. Muzikanti úvodem připomněli rokenrolovou éru spolu s prvním kapelníkem Miloslavem Růžkem následovaným dalšími bývalými členy kapely Pavlem Bobkem, Josefem Lauferem, Mikim Volkem a Janem Antonínem Pacákem. Hosty byli i muzikanti a zpěváci Felix Slováček, Marie Rottrová, Petra Janů a Karel Gott.

Pamětníci si mohou připomenout řadu největších hitů jako Dej mi víc své lásky, Dynamit, Snad jsem to zavinil já, Zloděj dobytka, Dědečkův duch, Otázky, Bon soir mademoiselle Paris, Slzy tvý mámy, Já, Osmý den, Jasná zpráva a Okno mé lásky, kterým koncert vrcholí.

Honza málem králem

Naďa Konvalinková a Josef Kemr v pohádce Honza málem králemNaďa Konvalinková a Josef Kemr v pohádce Honza málem králemZdroj: se svolením televize Nova

Nova, 30. 4., 17.45 a 1. 5., 10.25
Honza si spokojeně žije v malé chalupě se svou laskavou maminkou, ale jen do chvíle, než se máma rozhodne poslat ho na zkušenou do světa, kde by na něj mohla čekat třeba i nějaká ta princezna. Jenže Honza, chytrý a veselý mládenec, po království, princezně ani bohatství netouží. Usiluje o prosté lidské štěstí, které se dobývá rozumem a prací. V pohádce Bořivoje Zemana hrají Jiří Korn, Naďa Konvalinková, Marie Glázrová, Valerie Kaplanová, Josef Kemr, František Filipovský, Zdeněk Dítě, Jan Skopeček či Lubomír Kostelka.

Sestra v akci

Zdroj: Youtube

Prima, 1. 5., 12.55
Barová zpěvačka a milenka mafiána v podání Whoopi Goldbergové se stane svědkem vraždy. Policie ji jako korunního svědka ukryje na poslední místo, kde by ji zločinci mohli hledat – do kláštera. Tam ji čeká nevzhledný hábit, krutá disciplína a žalostný nedostatek jakéhokoli povyražení. Rázná dáma se ovšem po počáteční depresi vzchopí a obratem změní klášter v jeden velký zmatek… V americké hudební komedii dále hrají Maggie Smithová, Kathy Najimyová, Wendy Makkena, Bill Nunn, Robert Miranda či Richard Portnow.

Nespoutaný Django

Zdroj: Youtube

Nova CINEMA, 29. 4., 22.25
Píše se rok 1858 a americkou krajinou cloumá občanská válka. Skupina spoutaných černých otroků putuje pod dozorem horkým Texasem. Mezi nimi i Django, který dostal díky nájemnému lovci lidí Schultzovi šanci získat svobodu, pokud dopadne vraždící bratry Brittlovy. Je to pro něj zároveň příležitost najít ženu, kterou před lety nedobrovolně opustil.

Ani jeden však netuší, jak blízko číhá nejnebezpečnější dobrodružství jejich života. Quentin Tarantino ve výjimečném westernu z roku 2012 potvrzuje, že mu žádný žánr není cizí a každý umí patřičně okořenit. Se stejným potěšením k němu přistoupili i herci Jamie Foxx, Christopher Waltz a Leonardo DiCaprio.

Hotel Evropa

Hotel EvropaHotel EvropaZdroj: se svolením České televize

ČT2, 30. 4., 20.00
Meziválečná Evropa se ve výpravném německém dramatu Thorstena Schmidta odráží v příběhu hotelu na břehu Rýna, jenž navštěvoval Charlie Chaplin i Adolf Hitler. Tvůrci nahlížejí do zákulisí vznosné budovy posazené do malebného říčního prostředí, která přečkala hrůzy I. světové války a jejíž majitel s rodinou se nyní snaží pozvednout své podnikání z popela.

Velkoryse natočený dvoudílný snímek nabízí kromě dobových kulis, hudby a kostýmů také prestižní herecké obsazení. Dominuje mu mladý talent Jonathan Berlin a německá hvězda Katharina Schüttlerová, kterou známe také ze seriálu Tančírna na hlavní třídě.

Hlava 22

Hlava 22Hlava 22Zdroj: se svolením České televize

ČT2, 1. 5., 22.40
Kapitán Yossarian slouží u letecké eskadry americké armády poblíž Itálie. Už měl být dávno doma, ale velící důstojník Cathcart má nedostatek pilotů, a tak počet povinných letů neustále zvyšuje, aby žádný nemohl odejít. Yossarian se pokusí dostat ven lstí a vydává se za cvoka. Vinou absurdní byrokracie však sám sebe uvězní ve válečné mašinerii.

Film Mikea Nicholse podle slavného románu Josepha Hellera z roku 1970 patří mezi nejpůsobivější protiválečné filmy. Johna Yossariana hraje Alan Arkin, role cynického generála Dreedlea se ujal Orson Welles, postavu kapitána Natelyho ztvárnil člen populárního hudebního dua, zpěvák Art Garfunkel.