Netradiční cestovatel oslovil jednoho chlapce a dvě dívky. „Řekl nám, že jde po stopách svého pradědy. Měl u sebe na fotkách kostel a ptal se nás, kde jej najde,“ pousmál se dvanáctiletý Martin Cihlář. V díle nazvaném Nad Blanskem si zahrál po boku herce Tomáše Šulaje a také dvou žákyň Základní školy Erbenova Blansko. Práci s filmaři si vyzkoušely i Ivana Hrstková a Helena Fojtová.

„Paní učitelka se mě zeptala, jestli bych tam nechtěla hrát, a já řekla, že asi jo. A bylo to dobrý,“ řekla dvanáctiletá Helena.

Blanenskou školu kontaktovali filmaři, protože znali tamní filmový kroužek. Natáčení zpestřilo dětem jeden ze všedních dnů v červnu. Než se postavily před kameru, pročetly si scénář. „Trochu jsem se učil text nazpaměť. Natáčeli jsme na náměstí Republiky, na Wankláči a ve Křtinách,“ pokračoval Martin.

On i Helena se už dřív blýskli ve škole v anglické pohádce. Pod taktovkou profesionálního režiséra ale vystupovali poprvé. „Občas jsme museli něco točit znovu. Hrát mě bavilo. Stát za kamerou bych ale asi nezvládla,“ podělila se Helena o dojem z tříhodinového natáčení. Dětští herci svůj výkon uvidí poprvé přímo na televizní obrazovce. „Těším se na to hodně,“ podotkl Martin.

Dnešní díl seriálu doprovází fiktivní příběh. Vzduchoplavcův praděd před sto lety navštívil svého přítele Karla Absolona. Ten se zrovna prokopal do prvních krápníkových dómů Punkevních jeskyní. A cíl cesty měl vzduchoplavec jasný.