Dohodu, na které se už dříve shodly obě strany, nyní schválili městští radní. Podle dvou schválených smluv Mucha stáhne žalobu a obě strany budou spolupracovat na vzniku centra, ve kterém bude umístěna epopej i rodinná sbírka malířových dědiců.

O tom, v jakých prostorách bude, radní zatím nerozhodli, od loňska město jedná s firmou Crestyl o umístění v připravovaném projektu Savarin u Václavského náměstí. Nyní jsou plátna k vidění na zámku v Moravském Krumlově, zápůjčku do roku 2026 předloni odsouhlasili pražští zastupitelé.

Vinařství Thaya ze Znojemska získalo absolutní prvenství v soutěži Vinařství roku 2023. Uspělo zároveň v kategorii střední vinařství. Vyhlášení se konalo v brněnské hvězdárně a planetáriu.
VIDEO: Titul Vinařství roku putuje na Znojemsko. Slaví Thaya

První schválená smlouva se týká ukončení soudního sporu, druhá pak budoucí spolupráce. Spor mezi městem a Johnem Muchou trvá roky. Malířův příbuzný ho nejprve prohrál, ale Nejvyšší soud věc následně vrátil na začátek a v roce 2020 Mucha u prvoinstančního soudu uspěl. Po odvolání města měl případ znovu řešit Městský soud v Praze, podpisem schválených smluv má celý spor skončit.

„Vzhledem k tomu, že stranám sporu se podařilo dohodnout na podmínkách další spolupráce, bude po uzavření dohody o narovnání žaloba vzata panem Johnem Muchou v celém rozsahu zpět, čímž bude předmětný soudní spor ukončen. Pan John Mucha se i ve vztahu ke svým právním nástupcům zaváže, že nebude nadále vlastnictví hlavního města Prahy k epopeji jakkoliv napadat," stojí v dokumentu.

Nově schválená dohoda zároveň stanovuje, že v metropoli vznikne centrum díla Alfonse Muchy, kde bude kromě Slovanské epopeje i velká sbírka spravovaná Nadací Mucha. Vznik centra má být pro metropoli přínosný z hlediska turistického ruchu.

Významný cyklus Slovanská epopej tvoří dvacet velkých pláten, která Alfons Mucha od roku 1910 maloval osmnáct let. Po dokončení dílo daroval Praze s podmínkou, že mu vybuduje důstojné výstavní prostory, termín však nestanovil. Právě nesplněním této podmínky argumentoval John Mucha u soudu.

„Bavíme se o tom, jak nalákat do Prahy cizince, kteří chtějí za kulturou a ne pouze za zábavou, tak toto je jedna z možností," uvedl minulý týden náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Předchozí vedení magistrátu se předběžně dohodlo s Muchou a firmou Crestyl o umístění epopeje v podzemních prostorech připravovaného obchodního centra Savarin nedaleko Václavského náměstí. To zmiňuje i nyní schválená smlouva o další spolupráci, zároveň však ponechává prostor pro případné umístění na jiném místě. Pospíšil podle svého vyjádření z minulého týdne plánuje nějakou formou umožnit podat nabídky i dalším zájemcům.

Slavná plátna Muchovy Slovanské epopeje jsou k vidění v zrekonstruované galerii na zámku v Moravském KrumlověSlavná plátna Muchovy Slovanské epopeje jsou k vidění v zrekonstruované galerii na zámku v Moravském KrumlověZdroj: Deník/Dagmar Sedláčková

Město podle schváleného dokumentu předpokládá, že si centrum na svůj provoz vydělá. Pokud by tomu tak nebylo, náklady navíc si rozdělí napůl magistrát a Nadace Mucha. Stejně se bude postupovat v případě zisku. Vzniknout má „business plán" řešící ekonomickou stránku provozu a celý projekt má mít na starosti výkonný výbor, ve kterém zasednou dva zástupci města a dva členové za Nadaci Mucha.

VIDĚLI JSTE? Falešný poplach ve Znojmě? Strážníci vyvracejí hrozbu pro tamní pejskaře 

Ilustrační foto.Snímek je ilustrační.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň