Z nemoci si vytvořila máma dvou dětí kamaráda, pro něj i vlastní město Lymfom City. Podle něj dostal název i celý komiks. „Nemoci jsem chtěla dát do komiksu fyzickou podobu. Jelikož se mi usadila hlavně v kostech, dostala v noci podobu kostry netopýra, ve dne člověka. Netopýry mám ráda, koneckonců i Batmana, aspoň si moje nemoc mohla připadat jako opravdový komiksový hrdina. Nebo alespoň jako jeho onkologická napodobenina,“ vysvětluje autorka.

Zpracovat své zkušenosti formou obrázku jí doporučila psycholožka, takže Trávníčková začala kreslit, co při léčbě zažila. „Pak jsme obrázky společně procházeli a ona se smála, že jsou některé takové drsné. Celý komiks vznikal paralelně s léčbou, byl to můj osobní deník a ani jsem nepočítala s tím, že ho zveřejním,“ dodává.

Kultura je taky služba. To je výzva Mezinárodního divadelního ústavu, ke které se připojilo také Divadlo Bolka Polívky. V tomto týdnu je tak možné potkat náhodně na ulici živá divadelní představení nebo skeče.
Klauni v Brně: podívejte se, jak bojují za kulturu před Divadlem Bolka Polívky

Když ale malé výseky ukázala na sociálních sítích, dostávala ze všech stran pozitivní ohlasy. „Lidé mi psali, že se tomu zasmáli nebo že jim to pomohlo. Začali mě přesvědčovat i kamarádi,“ vzpomíná.

Kampaň na Hithitu

Komiks se rozhodla zaplatit formou crowdfundingové kampaně na portálu Hithit. Začátkem května už vybrala dost peněz, aby příběh dostal hmotnou podobu knihy. Lidé ale mohou přispívat ještě necelý měsíc. „I přes ohlasy jsem to vůbec nečekala. Asi to oslovilo opravdu hodně lidí. Pro mě bylo brutální vůbec s komiksem vylézt, opravdu strašně těžké. Ale snad jsem udělala dobře,“ doufá žena.

Komiks znázorňuje celý příběh od prvních projevů nemoci, přes diagnózu a náročnou léčbu. Děsivé pocity z chemoterapie a často bezcitné reakce okolí odráží humorem. „Lymfom City je sice komiks o onkologické léčbě se všemi jejími světly i stíny, ale lidé by neměli čekat žádný vnitřnostirvoucí thriller o zázračném zrození ezoterické víly, která porazila nemoc pitím šťávy z červené řepy,“ směje se autorka.

Brno odpustí letos poplatky za zahrádky.
Brno zaplaví zahrádky a reklamy zadarmo. Meleme z posledního, říkají podnikatelé

Nádorové onemocnění lymfom jí lékaři diagnostikovali před několika lety. „Nejdříve jsem šla na ortopedii s bolestí kostí a teprve tam začali lékaři zjišťovat, že se nejedná o mechanické poškození, ale že tam vyrostlo něco, co je ničí,“ popisuje žena.

Léčbu skončila loni v březnu, teď dochází na pravidelné kontroly. „Momentálně jsem zdravá, uvidíme, co bude dál. Ale tím, že chodím na kontroly, už nemusím mít takový strach,“ dodává.