Tyto a řadu dalších historických záběrů z Blanenska a Boskovicka starých přes šedesát let budou mít ve čtvrtek možnost vidět zájemci v boskovickém kině Panorama. Kino totiž od půl osmé večer uvede ve Filmovém klubu pásmo dobových němých filmů s doprovodem hudební produkce DJ AMA nazvané Historické filmy z Boskovicka a z Blanenska.

Filmy pocházející z let 1947 až 1951 natočili filmoví amatéři a Okresní středisko pro výchovu filmem a diapositivem v Boskovicích. „Většina těch filmů je součástí našich sbírek, v roce 2001 nám je věnovala paní Válková z Boskovic. Minimálně dvacet let je při veřejném promítání nikdo neviděl,“ uvedl historik Muzea Boskovicka Petr Vitámvás.

Podle Radka Pernici, vedoucího kina Panorama, se na kino obrátili pracovníci muzea, aby filmy z klasického filmového pásu převedli na digitální nosiče pro další archivaci. „Když jsme ty snímky viděli, tak jsme si řekli, že část těchto filmů by diváky, hlavně místní, určitě mohla zajímat. Proto je nyní představíme na plátně kina,“ popsal Pernica.

Ten nejprve uvažoval o tom, že by filmy zvukově mohlo doprovodit vystoupení pianisty. „Nakonec jsme ale přizvali ke spolupráci DJ AMU, který němé filmy doprovodí svým vlastním hudebním setem. Muziku bude pouštět z gramofonu. Jeho vystoupení bude speciálně připravené pro tuto projekci,“ dodal vedoucí kina. Jednotlivé filmy v osmdesátimi­nutovém pásmu budou oddělené vysvětlujícími titulky.