Při sobotní vernisáži výstavy Memplex Rip bohužel návštěvníci Galerie města Blanska tváří v tvář autorce nestanuli. Nemoc Veronice Drahotové nedovolila, aby přišla osobně představit své dvě obrazové série Rip and Burn či premiérově vystavenou Memplex City.


„Nejzajímavější je, že autorka dělala své obrázky podle komplikované biologické teorie. Netvoří pouze pod vládou emocí a nálad, jako to dělá většina českých umělců,“ řekla Příhodová, která cítí z děl Veroniky Drahotové melancholii. Ze série Memplex City na ni přímo srší i sex a smrt. „Jsou to nejzajímavější lidské otázky. Sex i smrt mi připomínají barvy jejích obrazů. Je tam hodně černé, bílé, růžové, něco, co působí tak tekutě…“ vysvětlila Marisa Příhodová.


Veronika Drahotová zobrazuje rychlý svět počítačů a internetu. Název obrazové série z roku 2006 Rip and Burn vlastně znamená „Vytrhni a spal“ ve smyslu vypálení informace. Memplex City zase představuje soulad memů, tedy jakýchsi kulturních genů. Kromě akrylů na plátně, které mohou Blanenští v těchto dnech obdivovat, se Drahotová věnuje i fotografii.


Její výstavu navštívila i blanenská malířka Arna Juračková. „Je to vybarvená grafika, ta barevnost mě rozhodně zaujala. Je jemná, růžovo šedo světle zelená, trochu mi to připomíná malíře Komárka, i když se oba liší v námětech,“ řekla umělkyně, na kterou obrazy působily až morbidně.
Memplex Rip ohromila i Helenu Lysoňkovou z Blanska, kterou zaujala už pozvánka na výstavu. „Líbí se mi barvy a ten neorganizovaný chaos,“ uvedla žena. Výstavu potrvá do třetího února.