Ačkoliv chce vedení divadla situaci řešit s policisty, nelze nyní určit, zda web nějak porušil zákon. Česká obchodní inspekce už však před nákupem lístků na portálu v minulosti varovala.

Zatímco za standardní vstupenky na nejbližší brněnské divadelní akce zaplatí zájemci od čtyř set padesáti do šesti set korun, webový server Viagogo nabízí totožná představení klidně o dvanáct set korun dráž. V případě nadcházející baletní inscenace Romeo a Julie, která se v Brně odehraje v příštím týdnu, vylétly ceny vstupenek na portálu dokonce až přes tři tisíce.

Třicátá sezona ve velkém stylu! Boskovický western láká na monumentální show. Na snímích generální zkouška představení Poklad na Stříbrném jezeře.
Třicátá sezona westernového městečka v Boskovicích. Láká na monumentální show

Představitelé Národního divadla Brno proto v reakci na nevýhodný přeprodej označili web za podvodný, problém chtějí řešit rovněž s policisty.

„Objevili jsme podvodné stránky, na kterých lze zakoupit několikanásobně dražší vstupenky na všechna naše představení a akce pod širým nebem. Zcela kategoricky se od tohoto prodeje distancujeme a budeme neprodleně informovat policisty,“ oznámila mluvčí divadla Zuzana Žáková Klimplová.

Co říká zákon?

Přeprodej vstupenek za vyšší cenu české zákony nezakazují, o vrácení peněz a zrušení smlouvy může zákazník žádat pouze v případě, kdy je nová cena v takzvaném hrubém nepoměru k té původní. I o nepoměru přitom rozhoduje soud.

„Žádné oznámení ze strany divadla prozatím neevidujeme. O podvod by se jednalo v případě, že by společnost prodávala vstupenky na akce, které neexistují nebo se nekonají,“ upozornila policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Zástupci Národního divadla Brno a Janáčkovy akademie múzických umění podepsali ve středu dohodu o spolupráci na rohu Mozartovy a Dvořákovy ulice.
Netradiční místo dohody v Brně. Zástupci divadla a školy ji podepsali na ulici

Žádný z těchto scénářů se v případu prodeje vstupenek na divadelní představení zatím nepotvrdil. S žádostí o vyjádření se redakce Deníku obrátila rovněž na společnost Viagogo, zatím to zůstalo bez odezvy.

Podle České obchodní inspekce se zřejmě nejedná ani o nekalou obchodní praktiku. „Nikde není zakázané vykonávat zprostředkovatelskou činnost. Platí ovšem, že spotřebitel, tedy kupující, musí být řádně informovaný o všech důležitých skutečnostech, například jaký smluvní vztah uzavírá, kolik činí cena služby, tedy jaká je výše provize za zprostředkování, a další,“ řekla Deníku mluvčí inspekce Iva Ruskovská.

  • Projděte si Janáčkovo divadlo v Brně
Zdroj: Youtube

Stížnosti na společnost však Česká obchodní inspekce řeší již několik let, v minulosti před webem dokonce varovala. V letošním roce registrovala dosud sedm podání.

„Převážná většina byly dotazy, tedy věcně mimo působnost orgánů dozoru nad trhem. V posledních třech letech se ale neukázalo, že by provozovatel uvedené webové stránky porušil právní předpisy v dozorové působnosti inspekce,“ doplnila Ruskovská.

Vstupenky na letní představení Národního divadla Brno

  • Standardně vyjdou na čtyři sta až šest set korun.
  • Portál Viagogo je přeprodává za násobně vyšší cenu.
  • Podle divadla se jedná o podvod, věc chtějí předat policistům.
  • Přeprodej vstupenek nicméně česká legislativa nezakazuje.
  • O podvod by šlo třeba v případě prodeje vstupenek na neexistující akce.
  • Česká obchodí inspekce před společností dříve varovala.
  • V posledních třech letech však firma jedná v souladu se zákonem.