V roce 2002 vstoupili na scénu s Havlovou Žebráckou operou. Od té doby sbírají členové divadla NABOSO úspěchy.
„Divadlo vzniklo z iniciativy šéfa boskovické sokolovny Karla Malacha. Společně s Lenkou Bařinkovou, Martinem Nerudem a dirigentem Ondřejem Tajovským mě přemluvili, abych se pokusil ujmout režie a uměleckého vedení divadla. O něco později vznikla na gymnáziu ještě studentská odnož divadla – dramatický kroužek NABOSO, který se věnuje výhradně divadlu poezie,“ vysvětluje režisér a umělecký vedoucí divadla Tomáš Trumpeš.


Pod jeho vedením tak spatřily světlo světa inscenace textů Václava Havla, Josefa Topola nebo Éugena Ionesca. Se studenty Gymnázia Boskovice nastudoval také tři pásma poezie, ve kterých zazněly básně Jana Skácela, Ivana Martina Jirouse a dalších českých básníků.
Právě představení z Jirousových básní nedávno zapůsobilo na členy skupiny The Plastic People of the Universe. Ti prakticky ihned zajistili NABOSU kontakt s nahrávacím studiem Guerilla records, ve kterém členové souboru plánují natočit záznam představení Magorův sbor. Dramatický kroužek se také nejednou blýskl v celostátním kole soutěže Wolkerův Prostějov.


„Jsem za „dramaťák“ moc rád. Divadlo poezie vždycky mělo na gymnáziu velkou tradici. Tomáš Trumpeš je na jednu stranu studentům věkově blízko, na druhou stranu jim dokáže být šéfem, který z nich dostane skvělé výkony. Myslím, že úspěchy kroužku mluví za vše,“ chválí práci souboru ředitel Gymnázia Boskovice Drahomír Skořepa.
Boskovickým amatérským souborem prošlo za pět let šestašedesát herců. Pro ty se působení v souboru často stalo jedinečným zážitkem.
„Díky NABOSU jsem získal spoustu nových zkušeností a nových přátel. Taky mě to naučilo dívat se na svět jinak,“ říká jeden z kmenových herců divadla Jan Bařinka.


Úspěchy měli herci i na zájezdech. Divadlo hostovalo například v Němčicích na Hané nebo v Letovicích.
Pět let tvrdé práce si členové souboru i příznivci divadla NABOSO připomněli tuto sobotu na večírku. „Program večera byl vlastně ohlédnutím za dosavadní činností divadla. První dárek jsme dostali už před tím. Byl jím nový design webových stránek www.naboso.cz,“ dodává Trumpeš.
Společně s herci začal nedávno zkoušet druhou část moravské trilogie nazvané Noci na rovinách, kterou divadlo NABOSO uvede v příštím roce.