Kolemjdoucí udivuje svou hbitostí kejklíř Nixs. „K žonglování mě dostal kdysi spolužák. Tehdy jsem začínal s tenisáky. Chce to tvrdý trénink,“ nadhodí Nixs, který si vyhraje také s kroužky, žoky, levitujícími tyčkami, kuličkami na provázku či diabolou. Má ale zálibu v efektech. „Míváme s naší skupinou hodně ohnivých vystoupení,“ podotkne muž s čepicí šaška.

Kolem něj se proženou dva muži v bílých košilích s kordy v rukách. A začne souboj. Ten vystřídá cvičení vojáků. Ticho u hasičské zbrojnice protne palba z pušek. Následuje nářek některých dětí. „Románek se lekl těch výstřelů, ale ustál to. Musíme ale uznat, že je to zajímavá podívaná,“ usměje se Lenka Zunková a zamíří se synkem ke krámu s keramikou.

Hasičské výročí

Dění jarmarku letos Letovičtí posunuli z náměstí k hasičské zbrojnici. Lidé se tak kochají pohledem na zámek tyčící se na kopci. A dobrovolní hasiči slaví sto čtyřicáté výročí od založení sboru. Byli prvním sborem na Moravě s českým velením. „Floriánský jarmark je letos speciální také v tom, že uplynulo pět set let od udělení povolení k pořádání výročních trhů ve městě,“ přibližuje starosta města Radek Procházka.

Jarmarku letos pohrozila předpověď počasí. Pořadatelé dokonce v pátek zvažovali, že akci zruší. „Podle meteorologů má dorazit největší pohroma až kolem půlnoci. Pokud by přece jen začalo pršet, přesuneme koncert Petra Bendeho do kulturního domu. Hasiče s vodní fontánou déšť nezaskočí,“ sděluje místostarosta Vladimír Stejskal.

Koncert hudby, světel a stříkajících proudů vody. To je letovická fontána. „Seskládáme konstrukci z trubek, ze kterých stříká různými směry a různou silou voda. Přidáme k ní hudbu a laserové osvětlení,“ seznamuje blíže s raritou starosta dobrovolných hasičů Leopold Loukota. Fontána na letošním jarmarku tryská po setmění na počest hasičů.

Orchestr versus Bende

Historický jarmark zakončí impozantně hudební show Velkého dechového orchestru Letovice. Následuje vystoupení známého zpěváka Petra Bendeho a jeho Bandu. Pak nastává čas pro taneční zábavu. Lidem vyhrává skupina Arkus.