Soška je z kovu a kamene. Podle Daňka materiál, ze kterého je Rajbasák vyroben, symbolizuje region. „Je v tom kus historie. Blansko a okolí jsou proslulé známou tradicí železáren. Proto je soška ze železa. A je zasazená do vápence, protože ten zase symbolizuje Moravský kras a tradici vápenictví v kraji," upřesnil Daněk.

Rajbasáka nedávno vyrobil učitel Petr Zouhar ze Žďáru. „První soška mi dala docela fušku. Dělal jsem ji asi dvanáct hodin," pousmál se muž.

Blanenští nyní mají dvanáct sošek. Zásobu na tři roky dopředu. Na festivalu totiž ocení pokaždé čtyři filmy. „Jednu sošku udělí přímo při promítání první den festivalu dokumentarista Mirek Náplava a fotograf Petr Jan Juračka. Nejlepší tři snímky vybere odborná porota. Může se stát, že jeden film tak získá dvě ceny. Je jedno, jestli lidé snímek natočí na kameru nebo fotoaparát. Na druhém konci světa nebo kousek od domu. Dobrodružství se přece dá zažít všude," řekl Daněk. Filmy mohou zájemci posílat do třiadvacátého říj­na.

Okem dobrodruha není jedinou festivalovou soutěží. Další je fotografická soutěž s názvem Wau. „Jestli má někdo snímek, u kterého si člověk prostě řekne wau, tak ať ho pošle. Právě z takových fotografií se snažíme na festivalu udělat výstavu," řekl za pořadatele Milan Daněk z blanenského sdružení Horizont.