Dělníci při úpravách například odstranili nepůvodní stropy, které prostor prvního patra zmenšovaly. „Při tom se objevily ozdobné plastiky a původní výmalba stěny," popsala místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Původní výmalbu nakonec uvidí i návštěvníci. Vedení muzea se ji totiž rozhodlo alespoň v jedné místnosti částečně zachovat a obnovit. Jednotlivá patra nově propojí výtah, což bude pohodlnější pro návštěvníky i pro zaměstnance muzea při manipulování s exponáty.

Stavební práce včetně opravy elektroinstalace a omítek stály zhruba sedm milionů korun. „Dva miliony na stavbu výtahu se nám podařilo získat od ministerstva kultury z projektu Mobilita," upřesnila Vítková.

Boskovicko – krajinou sedmizubého hřebene

Nyní končí stavební úpravy a zaměstnanci do sálů stěhují vitríny a mobiliář na chystané exponáty. „Už je na místě třeba deska na renesanční prapor, který se našel v kostele svatého Jakuba při archeologickém průzkumu a bude součástí nové stálé expozice," uvedla místostarostka.

Nová expozice ponese název Boskovicko – krajinou sedmizubého hřebene a otevře své brány návštěvníkům dvanáctého září. Nabídne pohled do historie Boskovicka od pravěku až po moderní dějiny.

V dalších letech se má v moderní výstavní prostory proměnit také druhá polovina horního patra budovy muzea a část půdy. V plánu je tam nová expozice s názvem Duchovní dědictví Boskovicka – Mosty porozumění. „Půjde o ekumenické shrnutí života našich předků v tomto regionu. Zároveň připomeneme i významné osobnosti, které v Boskovicích katolickou, evangelickou a židovskou kulturu zastupovaly," vysvětlila místostarostka s tím, že mezi osobnostmi nebude chybět ani boskovický rodák kardinál Tomáš Špidlík.

Místostarostka už o připravovaném projektu jednala se zástupci olomouckého Centra Aletti, Matice velehradské, Federace židovských obcí a dalších organizací včetně Biskupství brněnského. Přestavba další části muzea a vytvoření nového depozitáře by podle Vítkové nemělo stát více než deset milionů korun. Radní na podzim plánují požádat o dotace z Norských fondů.

VERONIKA MACHOVÁ