Adamov na Blanensku proslavilo železářství, později strojírenství a také přírodní scenérie. Díky nim se pro město a jeho okolí vžilo označení Moravské Švýcarsko. „Adamov a jeho okolí má úžasnou historii. Pro knihu jsem zvolil obrazovou formu, protože ta je podle mého pro současné čtenáře nejvhodnější. Vše doplňují texty v češtině a angličtině,“ říká Budiš, který na knize pracoval dva a půl roku.

V prvním díle podrobně zmapoval období od roku 500 před naším letopočtem až do roku 1939. Čtenáři se například dozvědí, že první zmínky o zpracování železné rudy v blízkosti Adamova pocházejí už z doby halštatské. Od konce 17. století se pak v tamních železárnách vyráběly hlavně zbraně a munice. „Existují dokumenty, ve kterých si místní majitelé povozů stěžovali, že cesta do Vídně je dlouhá a že kvůli transportům munice nestíhají obdělávat svá pole. Žádali, aby byli méně vytížení,“ popisuje Budiš.

Ve druhé polovině 19. století už v Adamově fungovaly v režii rodu Lichtenštejnů zavedené strojírny. Specializovaly se například na výrobu zemědělských strojů. V Adamově sestavili také první prototyp auta se čtyřdobým spalovacím motorem na světě. „Dle dobového ceníku stál třeba stroj na výrobu másla pětačtyřicet zlatých,“ přidává autor další zajímavost.

V knize je věnovaný prostor také adamovským pamětihodnostem a okolní přírodě se světoznámou Býčí skálou.

Materiály Budiš čerpal v archivech, Technickém muzeu v Brně a soukromých sbírkách. „Do dvou let bych chtěl připravit druhý díl, který podrobně zmapuje historii Adamova od roku 1939 po současnost,“ vzkazuje.