O sobotní vernisáži prostorem galerie hlučely nejrůznější zvuky. Hudební produkce Medunových kolegů z výtvarné skupiny Rafani byla taková, že některé návštěvníky vyhnala ven. Marek Meduna nazval výstavu v Blansku Řeka. „Řeka teče, významy se posouvají a směšují. Řeka je místo, kde vznikly první civilizace. Řeka unáší věci z minula do budoucna,“ vysvětlil Meduna.

Některé jeho obrazy označuje nápis Bez názvu. Zašifrovaná písmena si s diváky hrají na schovávanou. O to zapeklitější hru milovníci umění hrají, když Meduna větu překládá do angličtiny či francouzštiny. „Nápisy bez názvu, untitled či sans titre jsou ústředím všech kreseb, které na výstavě mám. Zajímá mne kontrast mezi formou, která s sebou nese svou historii, a stylem daným obsahem a nápisem, který žádné sdělení nenese,“ pokračoval autor. Umění je podle něj hra s divákem o obsah a sdělení. „Pro mne je důležité, aby výstava současně nesla sdělení a zároveň byla otevřena pro další i velmi odlišné interpretace,“ podotkl Meduna.

Podle Petry Herotové z Galerie města Blanska Meduna začínal jako malíř. „Je i vynikající kreslíř. Protože je přemýšlivý typ, nestačilo mu jen malovat a začal přemýšlet i do prostoru,“ uvedla Herotová. Galerii v těchto dnech zdobí Medunovy malby, kresby i objekty, které spolu komunikují. „V druhé místnosti třeba vytvořil zmenšeninu místnosti první. Protože se výstava jmenuje Řeka, model nazval Říčka,“ prozradila Herotová.

Meduna chystá pro návštěvníky výstav různá vodítka. „Chtěl tuto výstavu složit z opakujících se věcí. Na zdi tedy visí síť, pak je tu jeden obraz, který se Síť jmenuje, a potom lidé uvidí sokl, který připomíná… síť,“ sdělila Herotová. Za poslední dva roky v blanenské galerii lidé žádné instalace neviděli. „Říkám tomu hravé instalace. Meduna bere symboly z literatury, z filozofie. Tyto symboly se pak objevují víckrát,“ podotkla Herotová s tím, že díla, která stěny galerie oživila, Meduna vytvořil v tomto a minulém roce.

Výstavu si nenechal ujít mladý umělec Juloš Trumpetka z Blanska. „Je to hodně o jeho fantazii a představivosti. Z některých obrazů jsem měl dojem, že plátno dodělal jiným způsobem, než je začal. To na mě zapůsobilo,“ řekl muž, který patří k pátravějším fajnšmekrům. Černé fotografie po obvodu zdí v druhé místnosti výstavních prostor totiž prokoukl. „Je v nich téměř nepovšimnutelně zapsaná abeceda,“ postřehl Trumpetka. Medunova výstava na něj zapůsobila venkovskou atmosférou. „Způsobily to některé objekty jako budka nebo košík,“ dodal jeden z návštěvníků výstavy.

Součástí výstavy bude i dušičkový workshop. Kromě Meduny akci povede i Andrea Součková. Workshop nazvaný Vydlabané tykve začne ve dvě hodiny odpoledne v první listopadový den. Poté Blanenští zhlédnou divadlo nazvané Jak poznáme čarodějnici z dílny blanenské základní umělecké školy.