Od počítače v IBM si Jan Karpíšek odskočil mezi plátna, rozhozené štětce a barvy tekoucí proudem. Sedmadvacetiletý umělec je jedním ze sedmi členů skupiny Punkwa, kteří tento týden tvoří v přímém přenosu v Galerii města Blanska. Netradiční projekt vyvrcholí v sobotu vernisáží.

Přespáváte teď v galerii, v kolik vás budí budík?
Maluju od sedmi od rána a je to pro mě svátek. Normálně pracuji u počítače, ale teď jsem prostě jenom tady a se základními životními potřebami.
Stojí tu jakási polena, ta jste si dovezl s sebou?
Ne, to je z minulé výstavy, ale chci to tady nechat.
Improvizujete v prostoru galerie, nebo jste přijel s nějakou vidinou?
Chci si dodělat to, co jsem načal v ateliéru během roku. Některé obrazy jsou už tři roky staré. Ten vzácný čas, který zbyde a který bych normálně věnoval malování, mi totiž ukrajuje můj největší koníček, a tím je zahrádka. Jinak jsme s Punkwou vymysleli projekt Každý s každým, který spočívá v tom, že každý z nás sedmi začne obraz pro dalšího. Ten jej pak domaluje. Takže vždycky budou dva lidi dělat na dvou obrazech. Chtěl se do toho namočit i náš profesor Martin Mainer.
Vy se všichni znáte ze školy?
Ano.
A co v blanenské galerii ve výsledku převládne? Malby?
Lukáš Hladík chystá instalaci do prostoru, a to se necháme překvapit.
Takže vy vůbec netušíte, co na vás kolegové chystají?
To právě nevím. Prvek překvapení, rizika, do kterého všichni vstupujeme s nejistotou výsledku, to je zajímavější než si něco naplánovat a pak to muset dodržet a mít stres z toho, že to nedodržíme. To by nebylo ono.
Tak budete spolu všichni tvořit a přespávat v přímo v galerii?
Ano.
Co je cílem tohoto projektu?
Je jich víc. Projekt Každý s každým uskutečníme jen částečně. Nestihli bychom to, zvlášť když kluci přijedou později. Potom spolupracujeme s Václavem Cílkem na kurátorském projektu.
Ta spolupráce zasahuje víc oblastí. S Lukášem Hladíkem jsme třeba teď dodělali ilustrace do jeho nové knížky. Mihli jsme se ve filmu, kde Václav mluví zrovna o zahrádkaření… A také jsme si řekli, že budeme používat při malbě přírodní pigmenty, které jsme si nasbírali v kaolinovém lomu v Rudici.
Pro to, co se děje v Blansku, je důležité i to, že jde o takovou reality show. Zveme lidi, aby tu s námi pobyli, aby si prohlédli, co děláme, aby nás trošku poznali. Máme zájem komunikovat s lidmi i jinak než jen přes obrazy.
A nevadí vám, když vás lidé pozorují při tvoření?
Nejhorší bylo, když si tady Česká televize zabírala detaily, jak maluji ředkvičky. Uhodili na mě zhurta, že jsem dobře trefil odstín, ale špatně trefil tu část, která je na ředkvičce bílá.
Tvoří Punkwa přímo před veřejností často?
Dokud jsme byli ve škole, bylo to intenzivnější. Teď je nás čím dál víc ze školy venku. Takové akcičkysi musíme dopřávat. Uskuteční se jen párkrát do roka.
Souvisí název Punkwa s říčkou, která protéká Moravským krasem?
Určitě. Ten název je částečně reakcí na punk, ke kterému mají někteří členové blíž, někteří dál. Ale potom taky říčka Punkva. Všichni jsme se poznali tady, takže máme k tomuto místu vztah. Nad Brnem je na severu Moravský kras a to je pro nás důležité místo.
A co vás sedm umělců ve skupině Punkwa spojuje?
Vždycky dva tři lidi toho mají společného hodně, tak se ty množiny společných zájmů různě překrývají… Pak je to vztah k přírodě, ekologii, zahradám. K nějaké duchovní cestě, meditaci.
Když se navzájem v umění ovlivňujete, nevypadají pak obrazy vás všech jako od jediného autora?
To vůbec ne. Když jsme ve škole malovali spolu, vliv tam patrný byl. Třeba já to mám jemné a pečlivě si držím linku a Vláďa zase maluje brutálně, rychle a s energií a vervou. To mně sice není vlastní, ale je mi to sympatické. Když on vedle mě takhle tvoří, jsem v tom okamžiku schopen se sám víc uvolnit.
Jak bude vypadat sobotní vernisáž?

Já při ní svou práci nehodlám přerušovat. Co ostatní, to se uvidí. Bude to podle nálady. Pozval jsem kamarády, kteří tu zahrají. Z Jihlavy přijede Vítek Kraus s laptopem a člen skupiny Draga Banda Matěj Kolář a pak skoro celé Na Jam z Břeclavi.
Necháte se při tvoření unést hudbou?
Ano, bude to mejdan.

Michala Čechuru, Lukáše Hladíka, Vladimíra Hrušku, Lukáše Karbuse, Jana Karpíška, Pavla Pangráce a Samuela Pauča mohou lidé vidět v akci každý den v Galerii města Blanska. Vernisáž začíná v sobotu v pět hodin večer.