Soutěžní klání probíhalo v konkurenci devíti předních českých a evropských koncertních orchestrů. „Jde o jednu ze dvou hlavních soutěží v republice. Není zde určen věk, účastnit se mohou profesionálové i amatéři. Podmínkou pro účast je nacvičení povinné skladby, na kterou si však každý netroufne," přiblížil prestižní hudební událost ředitel letovické ZUŠ a zároveň dirigent orchestru Petr Křivinka. Za letošní povinnou skladbu pořadatelé vybrali od Jaroslava Bílého šestiminutovou klasiku Na Hradisku.

Každé soutěžící hudební těleso dostalo prostor čtyřiceti minut, do nichž se muselo vejít včetně příchodu desítek muzikantů, ladění i samotného přednesu skladeb. Porota složená ze světových dirigentů pak hodnotila nejen provedení partitury. „K povinné skladbě jsme si vybrali melodie od Evžena Zámečníka, Jiřího Volfa a krásnou, ale i náročnou skladbu Virginia od holandského skladatele Jacoba de Haana," pokračoval Petr Křivinka.

Připomněl, že soutěže se orchestr nezúčastnil poprvé. Zlaté pásmo Letovičtí získali už v roce 2003, stříbrné pak o tři roky později. „Ocenění je pro nás hlavně zúročení předcházejícího úsilí. Taková třešnička na dortu. Odměnou pro mne je však i jakékoliv naše vystoupení," zhodnotila dlouholetá členka tělesa, jejímž nástrojem je lesní roh, Miluše Bělehrádková.