„Do soutěže se zapojí devětadvacet orchestrů z celé republiky. Ty se do finále probojovaly z krajských kol,“ řekl ředitel letovické základní školy Petr Křivinka, který závěrečné kolo soutěže pořádá.

Soutěž dechových orchestrů je v Letovicích rozdělena do šesti kategorií podle počtu hudebníků a jejich věku. Své výkony předvedou jednotlivé soubory Letovickým hned na dvou místech. „V kulturním domě budou v pátek od desíti hodin dopoledne soutěžit malé orchestry, ve kterých není více než osmnáct hudebníků. V jízdárně letovického zámku pak začne soutěž velkých orchestrů již v devět hodin. Tam se představí velké soubory. Do pětačtyřiceti hráčů a orchestry, kde hraje více než pětačtyřicet hudebníků,“ doplnil Křivinka.

Kdyby tisíc muzikantů

V sobotu od devíti hodin už bude soutěž pokračovat pouze přehlídkou velkých orchestrů v letovickém zámku. Za dva dny by se mělo publiku představit bezmála třináct set muzikantů. Po oba dny je vstup do sálů volný. Mezi soutěžícími nebude chybět ani letovický velký dechový orchestr tamní základní umělecké školy. A ve své kategorii bude určitě patřit k velkým favoritům. Aby ne, když poslední republikové finále vyhrál. V roce 2007 triumfovali letovičtí muzikanti pod taktovkou Petra Křivinky v Litvínově.