Třiatřicetiletá zpěvačka stojí na pódiu od svých čtrnácti let. Na svůj první koncert v Uherčicích u Hustopečí na Břeclavsku jen tak nezapomene. „Bylo to příšerné. Byla jsem tak vystresovaná, že jsem ze sebe nevydala hlásku. Zachránila mě moje starší sestra, která vyskočila na pódium a začala zpívat. Já se pak přidala,“ vzpomíná dnes s úsměvem.

Od té doby vystupovala s různými kapelami. Až do roku 2016. „Naposled jsme hráli na brněnském Zelném trhu na vánočních trzích a pak už jsme se nesešli. Byla jsem nevrlá, když jednou týdně nestojím před publikem, nedá se se mnou vydržet. Přemýšlela jsem, jak hrát sama,“ popisuje svoje trápení zpěvačka. Rozhodla se, že se naučí hrát na kytaru. A šla do toho po hlavě. Sedmého února měla první lekci a za tři měsíce zase vystupovala. „Bez koncertů jsem nemohla vydržet,“ vysvětluje Sára Nová.

Sára Novávěk: 33 let
žánr: Folkový pop rock
skladby: K většině písní si složila text a hudbu sama
největší úspěch: Rodina. V hudbě to, že zvládla hru na kytaru
sen: Hrát na velkém festivalu


V dubnu natočila nový videoklip k písni Změna, který dvaadvacátého června představí v Adamově. „Je to taková ochutnávka z alba, které snad vyjde na podzim,“ doufá, že se lidem píseň i nové CD bude líbit.

Sáru Novou mohli diváci vidět ve třetím ročníku soutěže Česko hledá SuperStar. „Tenkrát to nedopadlo, skončila jsem duetem v divadle,“ říká zpěvačka. Jiné dojmy má z letošního dubnového oblastního kola Porty ve Svitavách. „Přece jen nejsem folková zpěvačka, doufala jsem, že se mě neleknou. Ale porotci na mě byli hodní, jeden dokonce pochválil moje hloubky, prý z nich měl erotický zážitek,“ směje se po tom, co ve Svitavách získala Cenu za vokální projev.

Zpěvačkou chtěla být od dětských let. Lidem s podobným snem radí, že nejdůležitější je vydržet, věnovat se svému snu a každý den pro jeho splnění něco udělat. „Ono se to všechno jednou zúročí. Je potřeba vytrvat a jít do toho. A hlavně nečekat, až si vás někdo všimne,“ říká nakonec zpěvačka, která se těší na svoje první cédéčko.