George Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair, se narodil 25. června 1903 v Indii, která byla tenkrát pod koloniální nadvládou Britského impéria. Otec pozdějšího spisovatele tam pracoval jako úředník. Když byl Orwellovi asi rok, odcestoval s matkou a starší sestrou do anglického Oxfordshiru, kde pak vyrůstal. Vystudoval soukromou střední školu a prestižní Eton College.

Manžel i voják

Po životní etapě, kdy pracoval pro Indickou imperiální policii v Barmě, se v roce 1927 vrátil do Anglie a začal pracovat jako novinář. Začátky ovšem nebyly lehké a nadějný esejista žil nějaký čas na ulici. V roce 1935 se poprvé oženil, s manželkou (zemřela v roce 1945) adoptoval syna.

Polský spisovatel Henryk Sienkiewicz je známý zejména romány Ohněm a mečem a Quo vadis.
KVÍZ: Velikáni světové literatury. Obstáli byste ve škole na hodinách češtiny?

Po roce 1936 bojoval jako dobrovolník ve španělské občanské válce, kde byl těžce raněn střelou do krku. Krátce žil i v Maroku. Do druhé světové války se nezapojil kvůli vleklému onemocnění tuberkulózou. Pracoval pro BBC, psal do novin a časopisů.

Orwell ve svých dílech kritizoval totalitarismus a obhajoval demokratický socialismus. Mezi jeho nejznámější romány patří Farma zvířat (1945) a kniha 1984 (1949), kterou dokončil těsně před smrtí. V říjnu roku 1949 se také podruhé oženil. Zemřel na tuberkulózu 21. ledna 1950, bylo mu pouhých 46 let.