Nickyho rodinu filmaři začali natáčet v roce 2006. O dva roky později se na pár dní stali součástí hereckého obsazení také Dostálovi z Kunštátu. „S manželkou Radkou jsme představovali anglické manžele. A náš tehdy pětiletý syn David se na chvíli stal jedním z dětí, které pan Winton zachránil. Byl to pro nás po všech stránkách úžasný zážitek. Mimo jiné díky tomu, že jsme znali neuvěřitelný příběh, ze kterého film vychází," říká Ladislav Dostál.

Ačkoli byli pouze součástí komparzu, dostali pozvání na slavnostní předpremiéru za účasti mnoha významných osobností. Včetně Nicholase Wintona. „Pracuji jako učitel a ve škole jsme se tehdy zapojili do programu Loterie života. Sehnali jsme více než tisíc podpisů na podporu udělení Nobelovy ceny míru právě pro pana Wintona. Na jednu z předpremiér díky tomu vyrazil také plný autobus lidí z Kunštátu," vzpomíná Dostál.

Kunštátskou školu navíc navštívila Dagmar Šímová, jedna z takzvaných Wintonových dětí. „Ukázalo se, že byla sestřenicí americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. Shodou méně šťastných okolností asi týden po návštěvě zemřela," přibližuje učitel.

Nickykho rodina ale nebyl ani zdaleka jediný film, ve kterém si zahrál. „Většinou šlo pouze o komparz, ale párkrát jsem se objevil i v epizodních rolích. Třeba ve filmech Zdeňka Trošky nebo seriálech Ordinace v růžové zahradě a Nemocnice na kraji města," vyjmenovává Dostál.