Osm set let od zjevení Panny Marie budou ve Křtinách slavit celý rok. Oficálně oslavy začaly v sobotu, v den dvě stě šedesátého výročí vysvěcení chrámu, slavnostní bohoslužbou celebrovanou kardinálem Giovannim Coppou.

Do Křtin se tak v sobotu sjely tisíce věřících. „Dozvěděli jsme se o tom od příbuzných a nechtěli jsme si tuto slavnost nechat ujít, chtěli jsme si vychutnat tu atmosféru. Moc se nám to celé líbilo. Ve Křtinách jsme poprvé, takže je tady pro nás všechno nové,“ uvedla Zdenka Genčurová z Brna, která do Křtin přijela s celou rodinou. Sobota však byla svátkem i pro místní. „Ráno jsem byla na mši a pak jsem šla i na žehnání nových božích muk. Byl to takový zážitek, moc pěkný den,“ svěřila se Marie Kovářová ze Křtin.

Česká mše

Pětaosmdesátiletý kardinál Giovanni Coppa, bývalý nuncius (velvyslanec Vatikánu) v České republice, vedl celou mši v češtině. „Kdo se vydává na pouť, nemůže zabloudit, pouť nám připomíná cíl. Křtiny jsou jedním z mnoha mariánských poutních míst, kterými je Morava posetá. Křtiny jsou útočištěm pro srdce, oázou pokoje,“ zaznělo například z úst kardinála.

Kardinál také odpoledne požehnal novým božím mukám, která nechal nad městečkem postavit Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. „Tato nová součást známého Lesnického Slavína vznikla podle návrhu architekta Zdeňka Eichlera jako hold lesníků zdejší krajině a dřevu a jako poděkování křtinskému faráři Tomáši Prnkovi za dlouholetou spolupráci,“ uvedl zástupce ředitele školního lesního podniku Pavel Mauer.

Téměř tři a půl metru vysoká boží muka, od nichž je krásný výhled na poutní chrám, tvoří do země zabudovaný kovový tubus, ze kterého vějířovitě ční dvaatřicet dřevěných hranolů. „Symbolickým třiatřicátým prvkem je kříž, je tam tedy tolik prvků jako Kristových let. Jsem moc rád, že jsme k práci našich předků přidali něco nového a děkuji školnímu lesnímu podniku, že tady vybudoval nový duchovní stánek,“ uvedl emeritní křtinský farář Tomáš Prnka, který letos slaví šedesát let od vysvěcení na kněze.

K mukám i nová cesta

Boží muka se od podobných staveb, které u nás vznikaly zejména počátkem osmnáctého století, podstatně liší. „Jsem zvědavá, jak lidé budou tuto novou stavbu hodnotit, jakou bude mít odezvu,“ doplnila Marie Kovářová. Vyhlídka, na které se boží muka nachází, se brzy zazelená novými dřevinami a keři a povede k ní nově založená alej dubu červeného.

Církevní slavnosti ve Křtinách se sešly s další zajímavou akcí, prvním ročníkem Křtinského vytrubování, které uspořádal rovněž školní lesní podnik. V městečku se tak setkalo pět souborů trubačů loveckých signálů, fanfár a hudby z Čech a Moravy. Trubači vystoupili s několika koncerty v ambitech křtinského kostela, ale také při mši i při otevření božích muk.