Předchozí
1 z 12
Další

Jo Nesbø : Zatmění (Kniha Zlín)

Zdroj: se svolením Kniha Zlín

Harry Hole se vrací domů z Los Angeles, kde se marně snažil upít k smrti. V patách má vymahače dluhů a před sebou vraždu dvou mladých žen. Ze zločinu je obviněn známý realitní magnát. Pokud Harry do deseti dnů najde skutečného vraha, zachrání hned několik lidí najednou. Jako soukromý vyšetřovatel dá dohromady tým odpadlíků: zkorumpovaného policistu, psychologa umírajícího na rakovinu a bývalého taxikáře, který prodává kokain. Čas letí jako splašený, vrah je vždy o krok napřed a krvavý úplněk se neúprosně blíží… Jo Nesbo pustil do světa očekávaný třináctý případ svérázného vyšetřovatele.

Princ Harry: Náhradník (Práh)

Zdroj: se svolením nakladatelství Práh

Svoboda je to, o co celý život usilovala princezna Diana a po čem toužil i princ Harry, jak popisuje v autobiografii nazvané Náhradník. Ve vzpomínkách se vrací k mnoha klíčovým životním momentům a nabízí i řadu překvapivých odhalení, zejména co se týče problematického vztahu mezi Buckinghamským palácem a médii. Publikace, která se už svými rekordními prodeji zapsala do Guinessovy knihy rekordů, mapuje celý Harryho život až do současnosti. Nevynechává jeho účast v armádě i posttraumatické následky války. Středobodem jeho současného života je setkání s manželkou Meghan. V knize vypráví o tom, jak museli čelit vlnám urážek, rasismu a lží ze strany veřejnosti i tisku. Současně s titulem Náhradník (vychází 4. května) vydává nakladatelství Práh i audioknihu, kterou namluvil herec Daniel Krejčík.

Britský princ William a princ Harry u kaple sv. Jiří v Londýně 19. září 2022
Vyhrocený konflikt. William mě napadl, popisuje princ Harry ve své knize

Benjamin Stevenson: Každý z mé rodiny někoho zabil

Zdroj: se svolením Kalibr

Každý z mé rodiny někoho zabil. Někteří z nás, ti, kteří dosáhli výrazných úspěchů, zabili dokonce vícekrát. Nechci to dramatizovat, ale je to tak. Někteří z nás jsou dobří, jiní špatní a někteří prostě jen nešťastní. Já jsem Ernest Cunningham. Říkejte mi Ern nebo Ernie. Přál bych si, abych zabil toho, kdo rozhodl, že naše rodinné setkání by se mělo konat v lyžařském středisku, ale je to trochu složitější… Třetí kniha oceňovaného stand-up komika a spisovatele Benjamina Stevensona je plná černého humoru. HBO chystá její seriálovou adaptaci.

Dagmar Beňaková: Za sluncem po stopách císařovny Sisi (Grada)

Zdroj: se svolením Grada

Vydejte se s císařovnou Sisi za sluncem. Plavte se na luxusních jachtách podél pobřeží Portugalska, Španělska i Alžbětina milovaného Řecka. Zavítejte na Gibraltar, Kypr a Maltu. Objevte krásy Itálie, Vatikánu a Francie. Navštivte lázně i horské sídlo v dnešním Rumunsku či prastará města v nynějším Chorvatsku. Nechte se zlákat výpravou za vůněmi Orientu: Sisi se totiž podívala i do dnešního Turecka a Libanonu. Nadchly ji pyramidy v Egyptě a zastavila se též v Maroku a Tunisku, v Alžírsku dokonce dvakrát strávila zimu. Dagmar Beňaková zve čtenáře na místa spjatá s císařovnou Sisi a prozradí i dosud nezveřejněné detaily z jejího života.

Rudolf Havlík: Ostrov
Knižní novinky: Příběh prince Harryho, filmový Ostrov nebo mrazivé thrillery

Aleš Palán, Anna Palánová: Mami, miluju! (Prostor)

Zdroj: se svolením nakladatelství Prostor

Vztah mezi matkou a dcerou patří k těm nejdůležitějším, ale také nejsložitějším. Co dělat, pokud se mateřská láska vůbec nenastartuje a místo vřelosti přijde odmítnutí? Jak se na vztahu mezi matkou a dcerou projeví, když do něj vstoupí vnější agrese? A naopak, jaké to je bát se devastujícím způsobem o svou dceru? Nechápat ji, ztrácet ji. Je to boj, ve kterém je dovoleno úplně všechno? Rány z takového střetnutí nelze jen tak zacelit… Pětice dívek a žen, se kterými hovořili mistr knižního rozhovoru Aleš Palán a jeho dcera Anna, hledá svou cestu, jak se vypořádat s nákladem životních těžkostí.

Charmaine Wilkersonová: Černý dort (Metafora)

Zdroj: se svolením nakladatelství Metafora

Když Eleanor Bennettová zemře, zůstanou po ní dvě děti, Byron a Benny, bizarní dědictví: černý dort, upečený podle rodinného receptu s dlouhou historií, a hlasová zpráva. Jejím prostřednictvím Eleanor sdílí bouřlivý příběh o tvrdohlavé mladé plavkyni, která utekla z rodného ostrova poté, co čelila podezření z vraždy. Srdceryvné svědectví ale nevysvětlí všechno a záhada pohřešovaného dítěte teď může zpochybnit vše, co Byron a Benny dosud o svém původu věděli. Dokážou sourozenci urovnat dávno vychladlé vztahy, dobrat se Eleanořiny skutečné minulosti a vyplnit její poslední přání: podělit se o černý dort, až přijde správný čas? Kniha se stala bestsellerem New York Times, bývalý prezident USA Barack Obama ji doporučil jako jednu z nejlepších knih roku 2022 a na platformě Hulu se chystá její seriálová adaptace.

Lydie Milletová: Tehdy jsme žili v letní zemi (Vyšehrad)

Zdroj: se svolením Vyšehrad

Skupina dětí a teenagerů tráví nedobrovolně prázdniny se svými rodinami v domě u jezera. Zatímco jejich rodiče ubíjejí dny v alkoholovém a sexuálním opojení, je svírá narůstající frustrace. Když oblast zasáhne ničivá bouře a svět se ocitne na prahu klimatického kolapsu, rozhodnou se dospělým utéct. Jak to dopadne? Co bude dál? Kniha Lydie Milletové vypráví svěží příběh, který se odehrává na pozadí globální klimatické katastrofy. Na jedné straně v ní stojí dospělí, kteří pádu starého světa nečinně přihlíželi, na druhé ti, kteří v nové skutečnosti budou muset žít.

Štěpán Hon, Klára Honová: Náš evropský deník II (vlastním nákladem)

Zdroj: se svolením manželů Honových

Výpravná kniha manželů Honových skončila na druhém místě letošního ročníku soutěže o nejlepší cestopis roku, vypsané na počest legendární cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda. Autoři slovem a obrazem líčí putování pětičlenné rodiny Norskem na sever Evropy, Velkou Británií a Pobaltím. „Přidanou hodnotu vizuálně atraktivního díla vidíme v tom, že Honovi cestují se třemi dětmi, aniž by si cestu ulehčovali pobytem v hotelu. Nejde jim o výkon, necestují proto, aby si odškrtli turistické atrakce. Vystavují se nepohodlí a nejistotě jako drsní dobrodruzi, aniž by si dělali starosti, jak to s dětmi zvládnou. Právě tato sympatická lehkomyslnost dělá knihu výjimečnou,“ zdůvodnila rozhodnutí odborné poroty soutěže její předsedkyně Milena Holcová.

Vzpomínky Agathy Christie načetla herečka Alena Vránová.
Audioknižní novinky: Paměti Agathy Christie, všímavý vrah i návrat Káji Maříka

Joachim B. Schmidt: Kalmann (Prostor)

Zdroj: se svolením Prostor

Kalmann Óðinsson je samozvaný šerif ze skomírající vesnice v nejsevernějším cípu Islandu. Lidi mají za to, že se mu někdy kolečka v hlavě točí pozpátku, ale on si myslí svoje. V Raufarhöfnu ho vychoval dědeček, který ho naučil všechny důležité věci. Třeba jak se obléct, když prší, jak se neslyšně pohybovat v přírodě, nebo jak nespadnout ze člunu do moře. Kalmann se den co den toulá po okolních pláních a loví polární lišky. V moři klade návnady na žraloky, jejichž maso fermentuje a dělá z něj druhý nejlepší hákarl na celém ostrově. Jednoho mrazivého dne objeví na sněhu čerstvou kaluž krve. Ve stejnou chvíli se začne pohřešovat místní boháč Róbert McKenzie, majitel hotelu a vlastník všech rybářských kvót. Došlo snad k vraždě? Kalmann je odhodlán odhalit pravdu za každou cenu – v kovbojském klobouku, se šerifskou hvězdou a starou mauserovkou. A díky své prosté moudrosti a odvaze čistého srdce dokáže vše zlé zvrátit. Na tohle islandské Fargo jen tak nezapomenete.

Volker Kutscher: Transatlantik (Moba)

Zdroj: se svolením Moba

Další díl z populární série v hlavní roli s detektivem Gereonem Rathem. Píše se rok 1937 a rodina Rathových je rozdělena. Charlotte Rathová, rozená Ritterová, chtěla být v zahraničí už dávno, ale okolnosti ji udržely v Berlíně. Její bývalý pěstoun Fritze byl umístěn na uzavřené oddělení psychiatrické léčebny Wittenau, její nejlepší přítelkyně Greta beze stopy zmizela a je podezřelá z vraždy. Mezitím Gereon Rath, který se skrývá a je úřady považován za mrtvého, zjistí, že v Německu je už příliš horká půda, a nasedne na vzducholoď, aby unikl do USA. Zatímco se Charly snaží dostat Fritzeho z kliniky, vyřešit Gretino zmizení a vyřešit případ vraždy, na druhé straně Atlantiku se dějí věci, které by nikdy nepovažovala za možné… Knihy Volkera Kutschera z této série se staly předlohu kultovního německého seriálu Babylon Berlin. První díl Mokrá ryba odstartoval velký čtenářský zájem nejen v Německu, ale i po celém světě.

Skye McKennová: Čarohvozd (Pikola)

Zdroj: se svolením Pikola

První díl magické série pro čtenáře knih Cestovní kancelář Jinosvěty nebo Nikdyuš. Je to už sedm let, co Cassie Morganová naposledy spatřila svou matku. Od té doby vyrůstá v ponuré internátní škole Špínov, kde tráví celé dny čtením zakázaných knih o kouzelných světech a ukrývá se před školním tyranem. Cassie nepochybuje tom, že její matka je stále naživu, a je odhodlaná najít ji, ať to stojí, co to stojí. Jednoho dne proto ze školy uteče. Zatímco bloudí, ztracená a osamělá, začne ji pronásledovat smečka goblinů. Cassie jí však zázračně unikne s pomocí létajícího koštěte a mluvícího kocoura Montaguea, který ji přivede až do útulné vesničky Hvozdná. Tam Cassie ke svému velkému překvapení zjistí, že pochází z rodu čarodějnic, jejichž úkolem je chránit lidi před podivnostmi všeho druhu… Kniha je určena dětem od 9 let.

Ladislav Slezák: Perníkové městečko (Pointa)

Zdroj: se svolením nakladatelství Pointa

Bydlí vedle sebe celý život, chodí do stejné školy a mají stejně zvídavou mysl. Séba, Kartáč a Makérka postupem času rozkrývají pověst o založení jejich rodného městečka. Když ovšem začnou nacházet první nejasnosti, strhnou na sebe pozornost někoho, kdo si rozhodně nepřeje, aby pravda vyšla najevo. Navíc se před odvážnými dětmi objeví nový svět, o němž nikdo neměl ani ponětí. Perníkové městečko je kniha o světě, kde se může stát cokoliv. Pod zemí, na poli i pod vodou žijí kouzelní tvorové, o nichž se nám ani nesní. Ale přesto je největším kouzlem přátelství a důvěra. Kniha je určena dětem od čtyř let a také těm, co mají rádi dobrodružné příběhy.