Snímek s příznačným názvem Každý krok se počítá má premiéru na televizních obrazovkách sedmnáctého dubna na Velikonoční neděli. „Proč jsem zpracoval téma poutnictví? Přivedla mě k tomu máma, která začala, jak se říká na stará kolena, putovat. Ona je věřící, já ne. Ale tohle nás spojovalo. Každý v tom viděl to svoje. A tak jsme spolu vyrazili. Začali jsme na svatojakubské cestě v Bratislavě a došli do Vídně,“ řekl Deníku Rovnost dvaatřicetiletý muž.

Fanda železnice Martin Bezdíček z Blanska fotografuje postup prací na rekonstrukci koridoru mezi Brnem a Blanskem.
Oprava železnice mezi Brnem a Blanskem: Neopakovatelné záběry, říká nadšenec

Každé léto přidávali další a další kilometry s cílem, že za několik let dojdou společně do Santiaga de Compostela. „Já už bohužel nestíhám a skončil jsem v Linci. Ale máma pokračuje a došla už ke švýcarským hranicím a další léto opět vyrazí o kousek dál,“ pousmál se Daněk.

KAŽDÝ KROK SE POČÍTÁ
dokumentární film o pouti do Santiaga de Compostela
premiéra, 17. 4. 2022 v 15:40 ČT 2

V dokumentu zachytil osudy čtyř poutníků se zajímavými životními příběhy. Před kamerou se tak objevil například muž s přezdívkou Kvakin, který do španělského Santiaga de Compostela vyrazil z Boskovic na Blanensku. Na poutní místo se vydala i seniorka Olga nebo Petr, který před časem ochrnul na půl těla. Zhruba tři sta dvacetikilomerový úsek z Ovieda zdolal také známý internetový producent, bavič a mystifikátor Kamil Kazma Bartošek. „Cesta je poměrně dlouhá. Životní nebo kterákoliv jiná. Kroky se počítají. Můžeš udělat dobrý krok, můžeš udělat krok vedle a nebo můžeš i špatně našlápnout. Ale nejdůležitější je být stále na té cestě,“ poznamenal Bartošek.

Na Blanensku opraví silnice i mosty. V Jedovnicích kruhový objezd (na snímcích).
Na Blanensku opraví silnice i mosty. V Jedovnicích kruhový objezd

Dokument věnoval Daněk známému knězi, chartistovi a bývalému politickému vězni Františku Líznovi, který loni zemřel. „Jezdil jsem za ním do Vyšehorek a přemlouval ho, aby v našem dokumentu vystoupil a odvyprávěl svůj neuvěřitelný poutnický příběh. Bohužel jsem to nestihl. Setkání s ním mi ale hodně dala a při točení samotného filmu velmi pomohla,“ dodal blanenský režisér. Výkonným producentem dokumentu je Jan Perout, který pochází z Rájce-Jestřebí na Blanensku.