Na závěr nedělního koncertu se zpěváci Kantily spojili s pěvci Křtinského chrámového sboru. V tom se vystoupení lišilo od předchozích. „Vždy jsme měli během jednoho večera koncerty dva. V neděli nás ale zazpívalo přes šedesát lidí dohromady,“ řekl sbormistr Kantily Lukáš Sotolář. Soubor doprovodil smyčcový kvartet. Lidé sedící v lavicích si poslechli také hostující Vachův sbor moravských učitelek. Takto stylově se Kantila rozloučila s betlémem.

Teď je čas vykročit do budoucnosti. „Začneme nacvičovat další věci. Ke čtyřicátému výročí nás čeká mnoho koncertů a oslav. Dále se chceme pustit do Vivaldiho Gloria. Je to velké sousto, které trvá půl hodiny a je pro sbor, orchestr i sólisty,“ nastínil Sotolář s tím, že Kantila zapěje také Giovanny Coppalovi, jehož návštěvu zaznamená Česká televize. Dále se smíšený soubor vrhne na divadelní prkna. „Čeká nás i natáčení scénické hudby pro divadlo v Celetné. Hudbu dělá brněnský jazzman Zdeněk Král,“ pokračoval Sotolář.

Hlasem Kantily ožívají klasické mše, lidové písně, spirituály či světské skladby. „Nejvíc ale převažuje duchovní repertoár. Poslední dobou totiž koncertujeme víc v kostelech. Často zpíváme za doprovodu varhan nebo akapela, což znamená bez hudebního doprovodu,“ dodal Sotolář.

Sbor má nyní kolem pětatřiceti členů. Ti pochází ze Křtin, Sloupu, Ostrova u Macochy, Adamova, Kuřimi, Tišnova a Brna.

Kantila znamená v překladu stříbrný proužek. Tvrdí to Bohuslav Eibl, který zpívá tenor a dělá archiváře. „Sbor vznikl v roce sedmdesát z popudu křtinských žen. Ty obešly domácnosti a přemýšlely, kde sehnat dirigenta,“ poodhalil historii Eibl. Zpěváky tehdy začal vést Alois Švenda. Protože pak byl příliš zaneprázdněný, sbor se na dva roky umlčel. Následoval nástup šéfa Bohuslava Navrátila. „A název Kantila byl na světě. Od té doby zpívají muži i ženy ze sboru nepřetržitě dodnes,“ sdělil Eibl.