Pohádku, bez které by se neobešla většina babiček při uspávání svých vnoučat, nacvičil jedovnický divadelní soubor Vlastimil. Její premiéru předvedli ochotníci včera ve tři hodiny odpoledne v Jedovnicích.

Českým Honzou si podle předsedkyně Vlastimilu, Vlasty Daňkové, splnila půlka souboru svůj divadelní sen. „Nacvičit pohádku je pro nás vždycky dobrodružství. Naši členové se při ní herecky vyřádí, navíc ji zpestřují děti, které v ní hrají třeba květinky a broučky. Volba tentokrát padla na klasického Českého Honzu,“ přiblížila Daňková.

Do nácviku pohádky se jedovničtí ochotníci vrhají zhruba jednou za dva roky. Českého Honzu zkoušeli v Jedovnicích na prknech, která znamenají svět, už od poloviny loňského roku. A nebylo to vždycky právě jednoduché. V polovině nácviku se totiž Honzovi ztratila princezna.

„Herečka, která hrála ve hře princeznu, musela zhruba po půlce zkoušek představení z pracovních důvodů opustit. Museli jsme pak pro tuto roli hledat někoho jiného,“ popsal potíže při zkouškách pohádky Leoš Blažek z Vlastimilu.

Nácvik hry byl však zkouškou zejména pro nováčky souboru. „Ve Vlastimilu teď máme hodně nových mladých herců. Dobře se otestují právě na nácviku pohádky. Trvá totiž dlouho, a tak aspoň vidíme, jestli mají na divadlo trpělivost,“ vysvětlil Leoš Blažek.

V jedovnické pohádce zní autorská hudba Davida Janíčka. A režiséry má hned tři, Hanu Čapkovou, Irenu Matuškovou a Hynka Štrajta. Ten si zároveň zahrál postavu Honzy. „Honza je moje první pohádková role, proto jsem se na ni moc těšil. V pohádce se totiž můžu herecky vyřádit a navíc rád hraji pro děti. Jsou bezprostřednější a nadšenější než dospělí,“ řekl Štrajt.
Vlastimil založili jeho členové už v devatenáctého století, ještě jako čtenářský a pěvecký soubor. Zrodem spolku oslavili výročí příchodu slovanských věrozvěstů .