„Možná je to výjev hádky, možná to, co lidé mají na srdci, a snaží se to vylít druhému. Vždycky ale něco zůstane nevyřčené,“ říká o těchto verších letošní vítěz Halasova Kunštátu. Dvaadvacetiletý Jan Delong poslal do literární soutěže deset básní. Podle porotců všechny stály za to.

V Delongových básních jsou otisknutá industriální města. Třinec, odkud pochází, a Ostrava, kde nyní studuje. „Snažím se také zaznamenat zážitek, který mě zasáhne, a popsat jej tak, aby oslovil čtenáře. Zajímají mě lidské příběhy, osudy a momenty z rodinného života,“ přiblíží Delong.

V jedné z básní zaostřil třeba na kravín. Ten viděl z babiččina domu, ke které přijížděl na vesnici jako dítě. „A teď v té vesnici bydlím a znovu je na kravín vidět,“ podotýká.

Minulý týden vyhlásila odborná porota na blanenském zámku Delonga vítězem Halasova Kunštátu. Jeho básně si lidé přečtou spolu s rozhovorem v Kulturních novinách. Vítězství jej také motivovalo. „Básník nejsem, potřebuji na sobě pracovat, neusnout na vavřínech,“ sděluje.

Delong zvítězil po bouřlivé diskuzi mezi třemi porotci. Na paty mu šlapalo dalších třicet autorů. „Příspěvky letošního ročníku byly velmi kvalitní. Vítěz mohl být jen jeden a je jím Jan Delong. Jeho básně mají osobitý rukopis. Je na nich poznat, že autor jde svou cestou. Mezi jeho deseti odevzdanými básněmi nebyla jediná slabá,“ prozradil básník, pořadatel soutěže a jeden z porotců Vojtěch Kučera.

Mladé poety láká Halasův Kunštát již devětatřicet let. Síly mezi sebou měří lidé ve věku od patnácti do devětadvaceti let. Verše nejen letošních oceněných autorů se objeví v Kulturních novinách, a to v desátém čísle, které vyjde koncem října. Delonga představí redaktoři čtrnáctého listopadu v následujícím čísle.