Na zahrádce, u televize, prostě v klidu. Tak nějak tráví většinu svého času valná část lidí důchodového věku. Výjimek je však nemálo, a to i na Blanensku.

Jednu z nejzajímavějších představuje Jiří Polášek. Divadelník, malíř, grafik, spisovatel, designér. Část jeho nejnovějšího díla teď vystavují v blanenské galerii. Na sobotní vernisáž dorazilo mnoho desítek lidí, kteří si uvědomují, koho v brzy šestaosmdesátiletém muži město má.

Předchozí výstavy Poláškových obrazů se v Blansku uskutečnily v rozmezí desíti roků, v letech 1983, 1993 a 2003. „Vždy to bylo při příležitosti nějakého životního jubilea. Tentokrát ale v prvé řadě navazujeme na nedávný dokument, který o panu Poláškovi natočili Radek a Jan Popelkovi," připomněla vedoucí blanenské galerie Olga Fryčová Hořavová film O dveřích bez domu a bulváru za oknem s podtitulem Lyrický konstruktivista Jiří Polášek.

Zdi galerie budou až do sedmého února zdobit nejen obrazy, ale i citáty z Poláškových textů. „Velmi se nám líbí. Proto jsme si v galerii řekli, že když už připomínáme dílo natolik talentovaného člověka, zakomponováním textu jej ještě víc přiblížíme. Vypráví o něm totiž podobně jako obrazy," vysvětlila Hořavová. Poláškovi samotnému se nápad velmi zamlouvá.

Také doprovodný program na vernisáži vycházel z jeho literárního díla. Útržky přednesli Poláškovi kolegové z blanenského divadla. „Znám jej od dětství, díky rodičům. Takže nás pojí nejen pracovní, ale i osobní vztah. Díky němu jsem začala hrát divadlo. Možnost číst jeho texty před publikem pro mě byla pocta. Jeho úvahy jsou velmi vzácné," popsala v krátkosti svůj vztah k Poláškovi blanenská herečka Irena Vrtělová.

Desetiletá práce

Vystavené obrazy Polášek namaloval v uplynulých zhruba desíti letech. „Nedokážu říct, jak dlouho mi trvá nakreslit obraz. U každého je to individuální. Někdy to jde samo, jindy jej naopak neustále přemalovávám a všechno se hrozně táhne. Tak to mám celý život," popsal umělec.

Do srovnávání jednotlivých děl se mu nechtělo. „O větší nebo menší spokojenosti nikdy nemůže být řeč. Každý obraz je něco jako mé dítě, takže je mám všechny rád stejně. Říká se, že malíř tvoří celý život stále jeden a tentýž obraz. U mě toto rčení platí na sto procent," svěřil se Polášek.

Hořavovou překvapil počet lidí, kteří v sobotu odpoledne do galerie dorazili. „Za tu dobu, co tady pracuji, jsem něco podobného ještě nezažila. Podobně jako u Poláškových vrstevníků, jejichž díla jsme vystavovali dřív, přijeli lidé z celé Moravy. A samozřejmě převažují místní, kteří jej dobře znají. Zaměřujeme se především na výstavy kvalitních umělců, což je přesně tento případ. Komu jinému už bychom v Blansku měli dát prostor, když ne Jiřímu Poláškovi," výstižně zhodnotila zájem obyvatel vedoucí galerie.