„Synagoga je pro tento typ výstav ideální. Její prostor je totiž segestivní a autentický. Přesto neslouží ke svému původnímu účelu, tedy modlitbám,“ vyjádřil se k místu výstavy, která se pyšní názvem Asijský deník, organizátor akce Ondřej Dostál. Podle něj kvalitní Košťálovy fotografie prostor Synagogy ještě oživují. „Jeho snímky ukazují odlišnosti, i to, co mají ostatní kultury a národy společné,“ dodal Dostál. Dodal, že Košťálovy snímky „mluví“.
Cestovatel vystavené snímky pořídil na cestách po Číně, Nepálu, Indii či Bangladéži. Pětatřicetiletý při dobrodružném cestování zaznamenává krásy přírody a lidi, které potká, na filmovou zrcadlovku. „Nejraději mám asi Indii. Ta je pestrá, co se týká památek i přírody. Uvidíte zde Himaláje, ale i pouště a moře,“ zamyslel se Košťál.
Raději než přírodu však fotografuje lidi. „Ale jen o trošičku raději,“ usmívá se.
Jedno místo, jiné obrázky
Fotograf přiznává, že se na některá místa vrací víckrát. „I když se tam zastavím jen krátce, snažím se to tam vyfotit za jiných okolností,“ vysvětluje a zmíní třeba Tajmahal. Snímek, na němž zachytil padajícího chlapce do vody, s indickou velkolepou stavbou na pozadí, mu loni vynesl cenu v mezinárodní soutěži National Geographic. „Snažím se udělat sérii fotek z tohoto místa, ale trvá to dlouho,“ řekne muž.
Zatímco se akční průvodce před necelým měsícem vrátil z cest, nyní se chystá pracovně do Tibetu. Fotoaparát doma rozhodně nezapomene. Zajímavou výstavu mohou zájemci zhlédnout až do konce srpna. A líbí se!
„Vždycky jsem se chtěl podívat do Asie, ale zatím na to nejsou peníze. Tak jsem se alespoň nabažil tady na výstavě,“ svěřil se jeden z návštěvníků Synagogy Pavel Vychodil, kterému se fotografie líbily.