Letos Projekt 100 nabízí osm snímků ze současnosti i z let minulých. Blanenští na ně mohou chodit do kina až do května. Měsíčně se podívají na jeden až dva filmy. „Projekt 100 je oživením klubového světa, který bohužel zaniká. Snažili jsme se tyto filmy uvádět v klubové pondělky,“ sdělil vedoucí blanenského kina Pavel Langr.

Boskovičtí fandové Projektu 100 se posadí do ztemnělého sálu kina Panorama koncem února. „Nabídku filmů rozdělujeme tradičně na dvě poloviny. Druhou várku pustíme koncem března,“ nastínil vedoucí Panoramy Radek Pernica. Podle něj žije Projekt 100 svým životem už šestnáct let.

„Jeho cílem bylo uvést do distribuce sto významných světových děl. V devadesátých letech cítili lidé v naší zemi hlad po filmech ze zahraničí. Některá díla se k nim totiž za totality nedostala,“ řekl Pernica. Přestože projekt splnil své poslání, žije dál svým životem.

Nejstarším filmem jsou Jakubiskovi Ptáčkovia, siroty a blázni z roku šedesát devět. Sedmdesátá léta dají divákům ochutnat americké filmy Harold a Maude nebo Zahraj to znovu, Same. Ze současných filmů se promítne na plátna třeba britský Fish Tank. „Já bych vypíchl Bílou stuhu od Michaela Hanekeho. Vyhrála na festivalu v Cannes. Na to, až přijde do kin čeká každý filmový fajnšmekr,“ podotkl Pernica.