Proti němu sedí na židlích hrstka posluchačů a se zatajeným dechem poslouchají. Příběh člověka, který se na půl roku ocitl v Afghánistánu. Vojenská mise.

Boskovický rodák, podpraporčík Jiří Drobeček, slouží v současné době v Prostějově u druhého průzkumného praporu. Je technikem bezpilotního průzkumného letadla. „O misi v Afghánistánu jsem se dozvěděl v roce 2004. Překvapilo mě, že se toho zhostí náš prapor a vůbec jsem nečekal, že bych se tam zrovna já mohl dostat“. Nakonec se mu to povedlo. Na misi do Afghánistánu odletělo koncem března osmdesát tři vojáků, včetně Drobečka. „Na přípravu jsme měli tři měsíce. Při výcviku jsme se specializovali náš úkol v misi – převoz V.I.P. osob, doprovod kolon, konvojů a pomoc ostatním oddílům v ohrožení,“ řekl Drobeček.
Půlroční služba v Afghánistánu probíhala bez větších komplikací. „Občas se ale nám stávalo, že si nás místní lidé po spatření naší vlajky pletli s Rusy, což bylo nepříjemné. Takže jsme museli vysvětlovat, že rusky nemluvíme, že jsme Češi. Tím se jejich přístup naprosto obrátil. Zvali nás na večeři, chtěli vyprávět o našich lesích a trávě, o tom, jak to u nás vypadá,“ řekl.
Jak se může běžný člověk na misi dostat? „Měl by mít víc jak osmnáct roků a čistý trestní rejstřík. Když projde testy, dostane půlroční vojenský výcvik, který ho na povolání připraví. Pak je šance veliká.“