Bubnování na plastové kanystry, tanec domorodců, chýše z listů a proutí, lov v pralese a všudypřítomný pocit nebezpečí. Toho všeho se dočkají diváci nového filmu z dílny cestovatelů blanenského sdružení Horizont a režiséra Jana Popelky. Na premiéru dokumentu Bambuti se Blanenští mohou těšit již dvaadvacátého května.

Téměř před rokem cestovatelé Milan Daněk a Alena Žákovská procházeli pralesem Ituri na východě Konga. Vydali se za nejmenšími lidmi světa, Pygmeji Bambuti. „Měli jsme s sebou knihu antropologa Pavla Šebesty. S tou jsme se trefili,“ uvedla Žákovská. Kniha jim totiž mnohdy otevřela přátelskou náruč domorodců. Šebestu dokonce kdysi tamní lidé nazvali Otcem Pygmejů.

„Rozdělili jsme si role, já jsem točil, Žákajda fotila,“ sdělil Daněk. Ten dokonce Žákovské zachránil život ve chvíli, kdy jí jeden z mužů v Kongu vyhrožoval zabitím.

Cestovatelé chtěli zjistit, jak moc se způsob života Pygmejů změnil od dob Šebesty. Dělilo je asi šedesát let. „Pygmejové jsou nuceni přijímat změny, teď se věnují zemědělství. I černoši udělali krok zpátky. Mnozí prchli před válkou do pralesa a žijí tam jako Pygmejové,“ řekl Daněk a připomněl, že v zemi před nedávnem řádili povstalci. Ti Pygmeje zabíjeli a pojídali jejich vnitřnosti, protože si tak chtěli zajistit chytrost, statečnost a zdraví.

Cestovatelé Horizontu spolupracovali s Janem a Radkem Popelkovými už popáté. Režie Bambuti se chopil Jan Popelka. „Zpočátku jsem měl problém rozpoznat, jestli kamera zabírá černocha nebo Pygmeje,“ líčil tvorbu filmu z pohledu režiséra, který v terénu s cestovateli nebyl, Jan Popelka. Film Bambuti podle něj vhodně dotváří komponovaná hudba blanenského skladatele Zbyňka Petržely. „Použil jsem v ní i autentické zvuky z pralesa,“ podotkl Petržela.

Dokument neuvidí jen návštěvníci blanenského kina, kde při premiéře zahraje skladby inspirované africkými motivy maďarská skupina Ninzsa Telékyi s rumunskou zpěvačkou Ildikó Hún. „Film jsme odeslali na festivaly, nejen cestovatelské. Komunikujeme i s festivalem Jeden svět,“ zmínil Popelka. O cestu za Bambuti, lidmi pralesa, se zajímali i lidé z časopisu Koktejl. Daněk, Žákovská i Popelka budou také zvěčněni ve zlínském muzeu, které projevilo zájem o jejich snímky.