V sobotu na drtivé většině z návštěvníků festivalu není záliba v dobrodružství na první pohled vidět. Výjimky se však najdou. Jednou z nich je Pavel Kopic z Brna. Jeho oděv hraje všemi barvami a dlouhé vlasy ukrývá pod stejně laděným šátkem. „Živím se jako obchodní zástupce, takže většinu času trávím v saku a tesilkách. Rád vyhledávám příležitosti obléct se neformálně. Na cestování nemám moc času, ale o odlehlých koutech světa si čtu. I proto jsem na Rajbasu už potřetí," svěřuje se.

Naopak vůbec poprvé se do Blanska podívala Jana Johanová, rovněž z Brna. „Přednášku o Africe jsem sledovala pozorně. Vím, že do některých zemí se obyčejní smrtelníci podívají jen stěží, ale rozhodně bych o podobné možnosti uvažovala. S přítelem cestujeme po Evropě, ale ta podobné zážitky nenabízí," míní Johanová.

Rajbas byl zaměřený především na fotoprezentace a krátké filmy doplněné mluveným slovem přímých účastníků různých dobrodružných výprav, ale v horním patře Dělnického domu mohli hosté zhlédnout i výstavu tematických fotografií.

A na stejném místě i sbírku předmětů spjatých s cestovatelskými zážitky blanenského patriota Kašpara Krásy Blanenského. „Letošní ročník jsme mu částečně věnovali. Těší nás, že povědomí o něm stoupá a vystavené předměty tomu podle náš ještě napomůžou," říká jeden z jeho duchovních otců Jiří Kučera.

Třeba Jan Plíšek z Olomouce o něm však zatím neslyšel. „Jeho jméno mi nic neříká, ale na výstavu se určitě zajdu podívat. Cimrmanovský humor je mi totiž blízký," usmívá se.

Dělnický dům byl v sobotu plný. „Lidí přišlo asi stejně jako loni. Jejich celkový počet se těžko odhaduje, ale pravidelně míváme přibližně tisíc tři sta vstupů na jednotlivé akce. Vím, že momentálně se po celém areálu pohybuje více než čtyři sta návštěvníků," počítá ředitel festivalu Milan Daněk.

Největší změnou proti minulým ročníkům se stala sázka na humornější pojetí. „Trocha recese lidi podle nás potěší. Novinkou jsou výstupy dvojice Faust a Čiko, která každého přednášejícího uvádí krátkým skečem. Jsem upřímně zvědavý na zpětné ohlasy," uzavírá Daněk.

ROZHOVOR S DANIELEM CARBOLEM O PARAGLIDINGU ČTĚTE V PONDĚLNÍM VYDÁNÍ BLANENSKÉHO DENÍKU ROVNOST