Multimediální projekt filmového režiséra a technologického vizionáře Radúze Činčery do Boskovic zavítá vsobotu šestnáctého února. Promítat se bude vsedmnáct a ve dvacethodin.

„Je to zcela výjimečná událost. Kinoautomat byl oživen loni. Mimo pražské kino Světozor a Letní filmovou školu vUherském Hradišti jsme jediným kinem, které poctí svojí návštěvou,“ netají nadšení vedoucí kina Radek Pernica.

Oto, aby Kinoautomat přijel právě do Boskovic, tamní kinaři aktivně usilovali. „Na pražské scéně máme dobrý kredit, vnímají nás jako kino, které přesahuje běžnou náplň,“ vysvětlil úspěch Pernica.

Provedení Kinoautomatu je technicky ifinančně náročné. „Náklady zpoloviny zaplatíme zpříspěvků, které dostáváme díky členství vsíti Europa Cinemas,“ doplnil vedoucíkina.

Kinoautomat: Člověk a jeho dům je první interaktivní film na světě, ve kterém diváci mohou zasahovat do průběhu děje. Vždy vurčitém napínavém momentě se zastaví, před plátno vyjde moderátor a vyzve diváky, aby pomocí dvou tlačítek rozhodli, jak bude příběh dále pokračovat. Boskovická představení bude moderovat Josef Polášek. Projekt byl hitem světové výstavy Expo ´67. Českým divákům byl poprvé a naposledy představen vroce 1971vkině Světozor, orok později byl tehdejším režimem zakázán.

Projekt láká

Kinoautomat si určitě nechce nechat ujít Jan Bařinka zBoskovic. „Je to super, že se to sem dostalo. Interaktivita není něco, sčím by se divák vkině běžně setkával, takže si myslím, že to má co říct idnes,“ míní mladýmuž.

Kinoautomat však není jediným zajímavým projektem, který na milovníky filmů vBoskovicích čeká. Od desátého února mohou diváci na www.kinoboskovice.cz hlasovat, který film by ve svém kině rádi viděli. „Vprvní fázi bude možné vybírat asi ze sta titulů. Snímky, okteré bude největší zájem, budeme postupně zahrnovat do programu kina,“ řekl dále Pernica.

Další lahůdkou bude pětadvacátého února zahájení přehlídky Projekt 100.Tu odstartuje otevření výstavy, která bude sestavena z vybraných originálních filmových plakátů, jež patří ke klenotům této výtvarné činnosti. Prvním filmem samotné přehlídky v Boskovicích bude němý snímek z roku 1920 Kabinet doktora Caligariho. Projekci doprovodí živé hudební vystoupení kapely DVA.

Aktivity kina těší místostarostku Boskovic Jaromíru Vítkovou. „Za poslední tři týdny jsem byla v kině třikrát. Je opravdu z čeho vybírat. Oceňuji i to, že je možné si vstupenky objednat přes internet,“ řekla.