Kapelu nyní tvoří kolem dvaceti členů. Přímo z Blanska jich je ale pouze pět. „Ostatní dojíždějí z celého okresu. Máme hudebníky z Boskovic, Rájce, Jedovnic nebo Svitávky. Ze zakládajících členů ještě žije bývalý kapelník ze Senetářova," popisuje nynější kapelník Arnošt Hlaváček.

I když jsou v kapele čtyři mladí lidé, přesto je věkový průměr členů pětašedesát let. „Najít nové hráče je těžké. Mně už je dvaaosmdesát a kapelníka dělám deset let. Rád bych kapelu předal někomu mladšímu, ale zatím jsem k tomu nikoho nepřemluvil. Snad se časem někdo najde," doufá Hlaváček, kterému by jeho věk ale hádal málokdo. close Dechová hudba Blansko v roce 2014. zoom_in

Pro své kolegy má jinak jen slova chvály. „Více jak polovina je členy přes deset let. Že by nedorazili na zkoušku nebo na koncert, to se stává opravdu výjimečně," říká kapelník.

Dechovku založil v roce 1940 ředitel ČKD Blansko Jaroslav Löbl. Prvním kapelníkem byl Josef Urban. Později byla kapela součástí sportovního klubu pražských závodů ČKD. Tak vznikl stodvacetičlenný orchestr. close Dechovka ČKD Blansko při založení v roce 1940. Za bubnem sedí kapelník Josef Urban. zoom_in

Koncern ČKD Praga se v roce 1950 rozpadl, ale dechovka v Blansku zůstala. „Do dechovky pak nastoupil Jan Pravda z brněnské posádkové hudby a kapele se začalo dařit. Hrála v Polsku, Maďarsku, Itálii nebo Německu, kam se lidé normálně nedostali. Současná dechovka vznikla spojením dechovky ČKD, Metry a Městské hudby," přibližuje Hlaváček.

Hudebníci hrají na různých akcích města Blanska a v repertoáru mají tisíce skladeb. Zkouší každý týden. Nyní se pečlivě připravují na výroční koncert, který se uskuteční v pátek třiadvacátého října v Dělnickém domě v Blansku. Kapela zahraje od pěti hodin odpoledne a vstup bude volný.

KLÁRA GROMSZKÁ