Tři novinky s výraznou brněnskou stopou nabízí třeba brněnské nakladatelství Host. „Letos u nás vyšla třeba Šalina do stanice Touha, což je jeden z nejvtipnějších románů, které jsme za poslední dobu vydali. Zapadnout by rozhodně neměla ani poezie, Martin Štér u nás vydal knihu Užitá lyrika, která rovněž zavádí čtenáře do Brna,“ zmínil mluvčí nakladatelství Radek Štěpánek.

Albert Wimmer (Vídeň): Vídeň hlavní nádraží, Rakousko.
AKTUALIZOVÁNO: Chtějí stavět nádraží v Brně. Podívejte se, co ve světě navrhli

Host představil i povídky z takzvaného brněnského Bronxu, o kterých již Deník Rovnost informoval. Knihu Krvavý Bronx tvoří šestnáct kapitol, z nichž každá je samostatnou povídkou. Jako inspirace pro renomované autory, jako Alena Mornštajnová či Kateřina Tučková, posloužily staré články o zločinek z oblasti kolem brněnské ulice Cejl. Na knize se podílel i historik Michal Konečný. „Domy na Cejlu ztratily kvůli holocaustu a následnému odsunu Němců historickou paměť. Povídková kniha Krvavý Bronx vytvořila tedy alespoň nějakou literární fikci o tomto místě, umělou historií,“ zmínil.

Aristokratka na nizozemském dvoře

Smíchy se popadat za břicho budou lidé při čtení dalšího pokračování románu milotického kastelána Evžena Bočka o aristokratce Marii Kostkové z Kostky. Ta tentokrát dostane pozvání na nizozemský královský dvůr.

Knihu v uplynulých týdnech vydalo brněnské nakladatelství Druhé město spisovatele Martina Reinera. To chystá na příští týden i uvedení publikace, při níž lidé stěží zadrží slzy. „Za týden vydáme knihu Větší než velká výzva. Brňan Martin Nawrath a fotografka Alena Skřipská v ní vypráví o dětech z onkologického oddělení,“ zmínil Reiner. V uplynulých týdnech nakladatelství vydalo i vůbec poslední básnickou sbírku nedávno zesnulého básníka Zeno Kaprála Tříděný odpad.

Dvouletý Artur podstoupil jako druhý v republice unikátní celoživotní genovou terapii.
VIDEO: Obrovský milník. Dvouletý Artur podstoupil v Brně unikátní léčbu

Ve vydávání se činí i muzejní a kulturní instituce. Třeba brněnské Turistické informační centrum nabízí Mářinu kuchařku, tvořenou recepty od hospodyně Leoše Janáčka. „Kniha receptů díky dochovaným zápiskům Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové prozradí, na čem si tento hudební skladatel rád pochutnával a díky jejím poznámkám k životu a dílu domácího pána také zajímavosti z Mistrova života," poznamenala již dříve mluvčí centra Adéla Nováková.

Brňany, kteří se rádi dozvědí něco nového o městě, ve kterém žijí, potěší další díl, tentokrát čtvrtý, Dějin Brna. Kniha vyšla letos na podzim, věnuje se období devatenáctého století, času, kdy se Brnu postupně díky textilním továrnám začalo přezdívat Moravský Manchester.

Nový průvodce po Brně

Naopak současné Brno představí zbrusu nový průvodce po městě, jehož autorem je sociolog Stanislav Biler. „Aktuálně nejrozsáhlejší průvodce Brnem ukazuje, že město nabízí více než vilu Tugendhat a hrad Špilberk. Odhaluje Brno z mnoha úhlů pohledu. Zaručené tipy najdou rodiče s dětmi i ti, kdo si chtějí dát dobrou kávu a pozorovat brněnský ruch jen skrz okna kavárny. Díky přehledné struktuře publikace představí jednotlivá místa živě, jako by se čtenář procházel po městě s průvodcem z masa a kostí. Krátké texty o daném místě doplňuje popis, jak se k němu dostat, a autentické fotografie bez zkrášlujících filtrů," uvádí se o publikaci 111 Míst v Brně, která musíte vidět, na stránkách vydavatelství Paseka.

Doslova husarský kousek se letos povedl brněnskému nakladatelství Atlantis. Získalo totiž povolení na vydání Kunderova románu Slavnost bezvýznamnosti, který vyšel rovněž nyní na podzim. Spisovatel je známý tím, že překlady svých knih povoluje velmi zřídka, vydání Slavnosti bezvýznamnosti v českém překladu se tak stalo malou literární událostí letošních podzimních měsíců.

S vydáváním knih se činí nejen v Brně. Třeba v Hodoníně nyní vyšla publikace přibližující život prvního československého prezidenta Masaryka. Brožura Tomáš Garrigue Masaryk a jeho rodina představuje prezidenta jako otce a manžela.

Většina knih je dostupná ke koupi na webových stránkách vydavatelů, případně institucí, které za knihami stojí.