V neděli třiadvacátého února v Boskovicích a ve středu šestadvacátého února v blanenském klubu Ulita.

V Boskovicích se v tamním kině Panorama začne promítat ve čtyři odpoledne. Projekce končí v deset večer. Diváci zhlédnou kromě šesti cestovatelských filmů také tři bonusové snímky. O lezení v Labském údolí, o lezecké expedici v Amazonii a také 3D snímek z podzemí. „Promítneme i unikátní film Marka Audyho Domino hra podkroví Ztraceného světa. Jedná se o první český dokumentární film v 3D," uvedl Ivo Legner z Kulturních zařízení města Boskovice s tím, že vstupné na festival je osmdesát korun. Studenti a důchodci zaplatí šedesát korun.

Na filmu speleolog a fotograf Audy pracoval s kolegou Richardem Boudou. Film v osmnácti minutách zachycuje výzkum nejdelšího pískovcového jeskynního systému na světě Brewer, který se nalézá ve stolových horách Guyanské vysočiny ve Venezuele. „Natáčeli jsme z letadla, vrtulníku, v džungli, na laně i v podzemí. Zachytili jsme místa, kde mimo nás ještě nikdo nikdy nebyl. I pro místní indiány jsou tyto oblasti neznámé," přiblížil snímek Audy.

Čtyřhodinové pásmo filmů a vstupů o dobrodružství se letos promítá už popáté. Za pět let festival Expediční kamera našel svoje místo v řadě měst nejen u nás, ale i na Slovensku. Dobrodružné snímky letos uvidí lidé na více než dvou stech místech. „Jsou to filmy o dobrodružství. O cestě, kamarádství a překonávání všech možných přírodních překážek všemi způsoby. Někdy s notnou dávkou adrenalinu, jindy s pílí a neutuchající houževnatostí," uvedl manažer festivalu Daniel Hála.