Jeden z prvních festivalů, které v nejbližších dnech potěší obyvatele Blanenska, je Concentus Moraviae. Dvacátý ročník mezinárodního cyklu vážné hudby do regionu zavítá už zítra. „Na boskovickém zámku zahrají od půl osmé večer Barbara Maria Willi a Jos van Immerseel na cembalo a kladívkový klavír," zvou na koncert pořadatelé. O den později se Concentus Moraviae přemístí do Rájce-Jestřebí. Na tamním zámku zahraje od půl osmé večer Bruno Helstroffer na theorbu.

Tím však festival na Blanensku nekončí, sedmého a jednadvacátého června bude totiž další koncerty hostit zámek v Lysicích, sedmnáctého června opět zámek v Rájci-
Jestřebí a dvaadvacátého června bude cyklus pokračovat v Boskovicích.

Netradiční hudební zážitky nabídne od jedenáctého června festival Čarovné tóny Macochy. „Je to už osmnáctý ročník a začínáme ve Sloupsko-šošůvských jeskyních koncertem Lubomíra Brabce. Pokračovat bude cyklus v Kateřinské jeskyni, a to dvanáctého června koncertem Jiřího Pavlici a Hradišťanu. O den později v Kateřinské jeskyni zahraje Spirituál kvintet. Čtrnáctého června potom festival zakončí vystoupení Jaroslava Svěceného s Cigánskymi diablami v jeskyni Výpustek," popsal majitel pořádající agentury FCT Josef Matoušek.

Po dvacáté letos ožije Blansko folkovým festivalem Muzika pro Karolínku. Ten začne prvního července na nádvoří blanenského zámku. „Program jsme připravovali právě s ohledem na jubilejní ročník, podle toho, které kapely za uplynulých dvacet let posluchače v Blansku nejvíce zaujaly," vysvětlila organizátorka festivalu Martina Nejezchlebová.

Prvního července tak potěší milovníky folku kapela Nezmaři. „Velkým lákadlem bude i osmého července mladá kapela Poletíme? a chystáme například i večer písničkářů z Blanenska," přiblížila Nejezchlebová.

Ani Boskovice nezůstanou s festivaly pozadu. V plném proudu jsou přípravy na tradiční festival pro židovskou čtvrť Boskovice 2015. „Letos jej chystáme na devátého až dvanáctého července. Bude zase ve stejném rozsahu jako v uplynulých letech. Nejsme festivalem hvězd, ale program bude opět bohatý a zajištěné bude i ubytování pro účastníky," řekl koordinátor festivalu Čestmír Huňát s tím, že návštěvníci se mohou těšit na hudbu, výstavy i divadelní představení.

Po jedenácti letech však Boskovice opouští festival španělské a latinskoamerické kultury Ibérica. „Chtěli jsme festival oživit, a proto jsme jeho hlavní scénu i workshopy přesunuli z Boskovic do Brna, uvidíme, jaké na to budou ohlasy. Neznamená to však, že jsme na Boskovice zanevřeli. Uplynulých jedenáct ročníků bylo totiž velmi úspěšných. V Boskovicích tak necháváme jeden z koncertů, který se uskuteční prvního července v Zámeckém skleníku," vysvětlila koordinátorka festivalových aktivit Klára Pištěláková.