Dozvuky jsou na pořadu dne ještě i po dvou měsících. „Tohle hodně vypovídá nikoli o úrovni kultury, ale o uvažování lidí, kteří se o tuto oblast mají starat a mají to v popisu práce. Bojím se, že tomuto se už skutečně dá říkat soumrak blanenské kultury," řekla známá blanenská výtvarnice Irma Charvátová.

Ji i blanenského galeristu Pavla Svobodu šokovalo, že jednu z unikátních sošek si lidé mohou nyní koupit na internetu (čtěte více). Oba totiž bronzovou Venuši před lety dostali za svou práci v kultuře od zástupců města.

Na síti plastiku nabízí bývalý zaměstnanec Kulturního střediska města Blanska (KSMB) Lubomír Rek. Minulý týden ji na svém facebookovém profilu chtěl prodat za jedenáct tisíc korun. Nyní už tam konkrétní cenu nemá, ale sošku nabízí dál. „Koho vůbec napadlo, že by ta plastika mohla být volně ke koupení? To není váza z prodejny domácích potřeb. Blanenská Venuše prostě nemůže být na prodej," diví se galerista Pavel Svoboda.

Příběh putování sošky je bizarní. „Původní objednávka ze strany města na výrobu byla ústní. Na jednu plastiku. Já jsem se ve slévárnách jen zeptal, kolik by stála výroba druhé sošky. Nic jsem ale neobjednával. Proč KSMB pak přebralo dvě sošky, když byla objednaná jen jedna? Později mi ale přišla z města výzva, abych tu druhou sošku zaplatil. Vysvětlili to tak, že město si sošku neobjednalo, takže ji platit nebude. A že to byla moje chyba," řekl Lubomír Rek.

Kulturní středisko města Blanska, které zřizuje město, vede Jaroslav Jeřábek. Je zároveň garantem slavnostního ceremoniálu, kde se ocenění předávají, a Rekův bývalý nadřízený. Tvrdí, že se jednalo o špatnou komunikaci. Nicméně podle něj udělal chybu Rek, kterého výrobou sošky pověřil. Zaměstnance to stálo jedenáct tisíc korun. „Výrobu sošky měl na starosti pan Rek. Pořádně pak nevysvětlil, proč slévárny udělaly dvě plastiky místo jedné. Vedení města rozhodlo, že udělal chybu, zaplatí to a soška bude jeho. S tím, že u nás už od začátku roku už nepracuje, to ale nesouvisí," poznamenal Jeřábek.

Chybu vlastně nakonec přiznal i samotný Rek tím, že za sošku před dvěma týdny zaplatil. Má pro to však vlastní vysvětlení.

„Živím se teď také pořádáním kulturních akcí a nemohl jsem se s městem tahat po soudech kvůli nějakým dluhům. To by mě poškodilo. Čekal jsem, že se k tomu město postaví jinak. Nakonec jsem to zaplatil," dodal muž. Z KSMB prý odešel na vlastní žádost, kvůli dusné atmosféře.

Podle blanenské výtvarnice Irmy Charvátové však zástupci města sošku neměli prodávat. „Za chyby se platí. To je v pořádku, ale soška měla zůstat městu. Mohli ji dát třeba do muzea. Takto mi to přijde krajně nevkusné, když je plastika k mání na internetu. Nejvíc mě mrzí, že Cena města Blanska za kulturu dospěla k tak hořkým koncům," dodala žena.

V muzeu se pětadvaceticen¬timetrová blanenská Venuše však nakonec možná přece jen objeví. V trezoru KSMB leží ještě jedna soška. Na prosincovém slavnostním ceremoniálu si totiž cenu nepřevzala Eva Kupová. Její manžel přitom před lety stál u zrodu tradice udělování tohoto ocenění. „Zbývající sošku zřejmě nabídneme Muzeu Blanenska," potvrdil šéf KSMB.

Jestli budou Cenu města Blanska za kulturu přebírat osobnosti i za tři roky, není jisté. Blanenští totiž uvažují o změně celého formátu udílení cen města. „Přemýšlíme, že to budeme dělat jinak. Líbí se mi, jak to mají v Letovicích, kde udělují cenu města jednou za rok. Může to být za jakýkoliv významný počin. Z oblasti sportu, kultury nebo třeba za záchranu života. Je to na zvážení, když cena za kulturu ztrácí lesk. Nechceme to ale rozhodnout od stolu, je to o diskuzi," řekl blanenský starosta Ivo Polák.