Tak začíná video filmařky z Adamova Oly L. Hořavové nazvané Apoštolové 6.10. 2007 v Adamově. Netradiční záběr je ale inspirován nejen apoštoly, ale především nově opraveným pozdně gotickým Světelským oltářem.


„Byla jsem nadšená z výstavy, která byla této památce v Mikulově, kde se oltář opravoval. Byl tam k vidění rozebraný. Velmi mě zaujalo to, že člověk si mohl prohlédnout sochy, které jsou jinak na oltáři velmi vysoko, zblízka. Mou první ideou bylo, že bych jej chtěla lidem představit jiným pohledem, než je vidět v kostele,“ přiblížila studentka posledního ročníku Vysoké školy výtvarného umění v Bratislavě. Původně studovala sochařství, ale nyní studuje multimédia. „Natočila jsem tedy tváře, z nichž každá nese nějaký charakterový rys. Pak jsem ale přemýšlela, jak to okořenit, jak to vsadit do příběhu. Pak ta inspirace přišla, napadlo mě, že znázorním scénu apoštolů adamovskými chlapy. Znám takové, kteří mi připomínají nějakého konkrétního apoštola. Chtěla jsem ale takové, co mají ve tváři napsané, že mají za sebou těžký život,“ popsala Hořavová.
S jejich sháněním jí pomohl jak farář, tak i další známý.


„Všichni byli zváni 6. října na desátou hodinu. Trnula jsem, jaké bude počasí a světlo. Nakonec to ale všechno dobře dopadlo,“ vypráví autorka poutavého snímku. Každý z příchozích dostal fotku apoštola, kterého měl představovat, filmařka jim povyprávěla o tom, co apoštolové na oltáři představují. „Vybídla jsem je, aby to jen nezahráli, ale zkusili to i prožít. Pro mě osobně bylo velmi překvapivé, myslela jsem si, že je to nebude bavit, ale nakonec ty dvě až tři hodiny natáčení byly ve velmi spustředěné atmosféře,“ sdělila sedmadvacetiletá Hořavová.


Její dílo mohou lidé vidět už nyní na internetových stránkách, které byly vytvořeny ke Světelskému oltářiv Adamově, ale dílo hodlá prezentovat i na školní prezentaci v Bratislavě. „Toto dílo bylo hlavně vytvořeno pro videoinstalaci,“ upozornila dívka. Sama přiznala, že jako malá se oltáře bála. „Teprve mnohem později, až jsem začala do kostela chodit, začala jsem přemýšlet i o formě i o obsahu oltáře,“ netají se filmařka. Podle ní je oltář inspirací a významným dílem pro každého, kdo se zajímá o výtvarné umění.