Předchozí
1 z 9
Další

Česká televize, ilustrační fotoČeská televizeZdroj: Deník/Martin Divíšek

První snahy o televizní vysílání začaly v tehdejším Československu už ve 30. letech minulého století. Přervaly je však válečné události. Teprve po osvobození nastal příznivý čas ke zrodu nového fenoménu. První pokusné vysílání televize provedla 23. března 1948 skupina vědců v Tanvaldě na Jablonecku. Veřejné zkušební vysílání spustil Československý rozhlas 1. května 1953. Pravidelné televizní vysílání zahájil 25. února 1954.

Jako oddělená státní organizace pak Československá televize vznikla 1. července 1957. Alespoň jeden z legendárních pořadů, které Deník představuje, diváci už v té době znali.

50. léta

SilvestrSilvestrZdroj: se svolením České televize

Televizní Silvestr

První silvestrovské vysílání televize v Československu se odehrálo v roce 1953 a přineslo novinku - konec přesahoval půlnoc, což bylo v té době neobvyklé. Večerní vysílání, zahájené ve 21 hodin, tvořily tři hodinové bloky (první dva tvořily filmové sestřihy) se dvěma půlhodinovými hudebními předěly. Vrcholný byl třetí blok, kde vystoupili populární umělci té doby Oldřich Nový, Eman Fiala, Miroslav Horníček, Josef Hlinomaz, Jan Werich, František Filipovský, Jaroslav Marvan a další.

Byl to začátek televizní silvestrovské zábavy, která se od té doby v různých revuálních podobách vrací.

60. léta

Večerníček (kluk a kometa)Večerníček (kluk a kometa)Zdroj: se svolením České televize

Večerníček

Dobrý večer! Desetiminutový podvečerní pořad s pohádkovým nebo jiným příběhem pro děti se poprvé divákům přestavil 2. ledna 1965. Byla to pohádka Kluk a kometa a průvodkyní byla Štěpánka Haničincová, jejíž jméno pak bylo na dlouhá léta spojeno právě s tvorbou pro děti. Večerníček se vysílal každý večer a byl určen spíše malým dětem jako pohádka na dobrou noc v čase, který dramaturgové odhadli jako přibližnou dobu, kdy je rodiče ukládali do postele. Symbolem byla znělka s kresleným klukem v papírové čepici, jehož autorem je malíř Radek Pilař.

Píseň pro Rudolfa III.Píseň pro Rudolfa III.Zdroj: se svolením České televize

Píseň pro Rudolfa III.

Muzikálová féerie Jaroslava Dietla a Jaromíra Vašty (1967 - 1968), jejíž díly spojovala postava řezníka v podání Darka Vostřela, byl exhibicí zpěváků z Rokoka (Václav Neckář, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Laďka Kozderková, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová). Byl to jeden z prvních úspěšných seriálů mladé televize.

Jedna z písniček ze seriálu Píseň pro Rudolfa III.:

Zdroj: Youtube

70. léta

TelevarietéTelevarietéZdroj: se svolením České televize

Televarieté

Humor, hudba a dvě tváře: Jiřina Bohdalová a Vladimír Dvořák. Vzpomínáte? S nápadem na televizní varietní show přišel roku 1970 tehdejší šéfredaktor televizní zábavy Vladimír Dvořák, kterého inspirovala návštěva pařížské Olympie v roce 1964. První část programu sestávala z výstupů zpěváků, tanečníků a artistů, po přestávce následovala hodina věnovaná jedinému umělci. Pořad vysílala veřejnoprávní televize s úspěchem až do roku 1998.

Taková normální rodinkaTaková normální rodinkaZdroj: se svolením České televize

Taková normální rodinka

Čtyři generace pod jednou střechou, zkrátka poprask. Hanákovi navíc nejsou tak docela normální. Babička píše detektivky, které nikdo nevydá, maminka miluje operní árie, tatínka zajímají jen želvy. Dcera vášnivě cvičí jógu, její manžel nejraději čte noviny, jí nebo spí.

Legendární československý seriál vznikl v produkci Československé televize, která jej v letech 1971 - 1972 vysílala. Natočil ho podle scénáře Fan Vavřincové režisér Jaroslav Dudek a zahrála si v něm tehdejší herecká elita: Dana Medřická, Jana Štěpánková, Eduard Cupák, Zdeněk Řehoř, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík a další.

Kdo by nemiloval Takovou normální rodinku:

Zdroj: Youtube

80. léta

VideostopVideostopZdroj: se svolením České televize

Videostop

Populární filmová soutěž, ve které tři soutěžící a tři hosté z řad herců, režisérů a známých osobností soutěžili nad ukázkami a tématy z československé kinematografie. Pilotní neveřejný díl moderoval Josef Dvořák, ale když se dozvěděl o pravidelném vysílání, z projektu odstoupil. Nahradil ho Zdeněk Tulis a s ním byl také odvysílán první díl. Brzy ho ale vystřídal Jan Rosák, který se spolu s Karlem Čáslavským stal ikonou soutěže. Pořad se vysílal až do roku 2000.

90. léta

Zdivočelá zeměZdivočelá zeměZdroj: se svolením České televize

Zdivočelá země

Úspěšný seriál z pera Jiřího Stránského a v režii Hynka Bočana. Líčil životní osudy Antonína Maděry, bývalého západního letce. Vrací se po válce do rodné vsi, kterou jeho rodina v roce 1939 opustila, a sní o chovu koní. Jenže doba i vesnice se změnily. Scénáře vznikly na základě Stránského románů a dočkaly se čtyř sérií, které diváky přenesly do dramatického období osídlování českého pohraničí i komunistických lágrů.

Hledání ztraceného časuHledání ztraceného časuZdroj: se svolením České televize

Hledání ztraceného času

Legendární filmový týdeník s komentářem historika Karla Čáslavského, jenž prozkoumával hlubiny českých filmových archivů a hledal raritní záznamy života v Československu napříč 20. stoletím.  Šlo o jedinečný počin, který od roku 1991 udržoval naši schopnost reflexe a díky Čáslavského zasvěceným komentářům dával věcem a lidem záslužný kontext.

2000 - 2009

Krásný ztrátyKrásný ztrátyZdroj: se svolením České televize

Krásný ztráty

Talk show vysílaná od roku 2000 do prosince 2013, v níž si do stylizovaného televizního baru zval moderátor Michal Prokop dvojici hostů a s nimi v uvolněnějším duchu rozmlouval o jejich životě. V roce 2013 Prokop z vlastního rozhodnutí pořad ukončil 500. dílem a vánočním koncertem v Divadle Archa.

StarDance… když hvězdy tančíStarDance… když hvězdy tančíZdroj: se svolením České televize

StarDance …když hvězdy tančí

Taneční televizní show, kterou od 4. listopadu 2006 stanice v delších pauzách vysílá. Jde o českou verzi britské televizní show Strictly Come Dancing, stálými moderátory od první řady jsou Marek Eben a Tereza Kostková.

Zdroj: Youtube

2010 - 2019

České stoletíČeské stoletíZdroj: se svolením České televize

České století

Seriál z tvůrčí dílny Pavla Kosatíka a Roberta Sedláčka o pozadí významných dějinných událostí od zahájení 1. světové války až po vznik samostatné České republiky. Projekt neměl ambice čistého dokumentu, šlo o originální sérii „rozkrývající tabu klíčových událostí našich moderních dějin“, jejíž tvůrci se zaměřovali na psychologii a duševní pohnutky jednotlivých aktérů v krizových okamžicích.

2020 - doposud

DevadesátkyDevadesátkyZdroj: se svolením České televize

Devadesátky

Počátek 90. let. Svoboda pro všechny a pro všechno včetně kriminality. Šestidílná minisérie Devadesátky vyprávěla skutečné kauzy z doby, kdy se domácí mafiáni smáli policistům do tváře, případně korumpovali jejich šéfy. Autorem scénáře byli Josef Mareš a Matěj Podzimek, hlavní role policejních vyšetřovatelů si zahráli Martin Finger a Ondřej Sokol.

Zdroj: Youtube