V minulých volbách do Poslanecké sněmovny byly Kuničky jednou z mála obcí na Blanensku, kde vyhrála SPD Tomia Okamury. O jeden hlas předstihla ANO 2011 a třetí komunisty. „Ještě nejsem rozhodnutý, koho budu volit. Sledoval jsem poslední superdebatu a ta mi to celé totálně rozstřelila,“ říká mezi šluky z elektronické cigarety vousatý muž.

Pivu a posezení s přáteli dal v pátek večer před volbami přednost také David Karandyszewský. K volební urně se prý vypraví až v sobotu. „Myslím, že podobný postup dnes zvolila možná polovina voličů v obci. Zítra volby ale určitě nevynechám. Hlasovat půjdu, chci se mít dobře,“ vysvětluje ramenatý pořízek.

Hlasování už má naopak za sebou Miroslav Příborský, který bude výsledky a povolební vyjednávání o víkendu napjatě sledovat v televizi. „Nejvíce většinou nadávají na politiku křiklouni, kteří k volbám nešli. Ptám se proč? Zároveň bych si přál mít čarovný proutek, který by změnil chování našich politiků. Kéž by se domluvili, upustili od žabomyších bojů o moc a začali konečně něco dělat pro lidi,“ dodává.

Petr Fiala odvolil v brněnské Základní škole Zemědělská v Brně.
Lídři odvolili: Babiše čekali odpůrci, Bartoš a Fiala dorazili s rodinami

Krátce před sedmou večer je podle volební komise v kulturním domě v Kuničkách v seznamu příchozích odškrtnuto něco málo přes to voličů. To je téměř polovina z celkového počtu. „Vše probíhá bez komplikací. Kolem půl šesté jsme tu měli kontrolu z Blanska a vše měli v pořádku. Volit chodí staří i mladí. Doklady nikdo nezapomněl, ani neměl propadlou občanku,“ říká předseda volební komise Oldřich Hlaváček.

Po sedmé večer vstupuje volič s pořadovým číslem sto tři. „Mám si vzít přezůvky?“ vtipkuje, protože na dveřích volební místnosti, běžně sálu kulturního domu, je nápis Vstup pouze v přezůvkách. „Volil jsem Přísahu. Ta jediná mě oslovila a věřím jí,“ říká muž, který se představil jako Petr.

Kolem tři čtvrtě na osm večer odchází členové volební komise s urnou k jednomu z místních, který je nemohoucí. A je tu další skupinka voličů. Dva muži, než na ně přijde řada, debatují o sázkách na volební výsledky. Jeden z nich lituje, že si nevsadil. Zároveň je zvědavý, kdo v Kuničkách získá nejvíc hlasů.