„K volbám se chystám, i když můj kandidát vypadl v prvním kole. Jako občan Blanenska bych uvítal zlepšení dopravy v regionu a jeho průjezdnost,“ řekl Deníku Rovnost například Lubomír Rek z Vavřince.

Výsledky 2. kola voleb do Senátu najdete ve volebním speciálu Deníku ZDE již v sobotu odpoledne.

Jak Vítková, která je společnou kandidátkou lidovců, občanských demokratů a TOP 09, tak Žirovnický (ANO 2011) krátce po prvním kole pokračují ve volební kampani. Dosavadní senátorku její soupeř pro druhé kolo překvapil. „Ve druhém kole jsem popravdě spíš čekala osobnosti, které jsou v regionu více známé. Starostu Kuřimi pana Sukalovského nebo kunštátského starostu pana Wettera. U voličů mohl zabodovat za Piráty také Filip Vítek,“ řekla krátce po sečtení hlasů v první kole Vítková.

Kompletní informace o senátních volbách najdete zde, stačí kliknout.Kompletní informace o senátních volbách najdete zde, stačí kliknout.Zdroj: Deník

V něm dlouholetá boskovická místostarostka a někdejší krajská zastupitelka získala přes patnáct tisíc hlasů. Antonín Žirovnický podniká v oblasti obchodu s obuví, její výrobou a navrhováním. Zároveň je také viceprezident České obuvnické a kožedělné asociace. Do druhého kola mu dalo důvěru téměř devět tisíc voličů. „Pro druhé kolo podle mého bude klíčová účast voličů. Teď jsou skutečně na tahu oni a mají to ve svých rukách,“ sdělil Žirovnický.

V první kole Jaromíra Vítková ujela v součtu hlasů soupeřům o parník. Ve druhém kole to už tak jednoznačné být nemusí. Se vším totiž může zamíchat právě účast voličů. Ta bývá ve druhém kole senátních voleb obecně velmi nízká. Před šesti lety to na Blanensku bylo jen slabých šestnáct procent.

Jaromíra Vítková, 65 let, senátorka, Boskovice, KDU+ODS+TOP 09.
První kolo o Senát na Blanensku: Vítková ujela soupeřům o parník

„V prvním kole senátních voleb bývá souběh s jinými volbami, což účast logicky zvedá. Na nízké účasti ve druhém kole se pak podepisuje také fakt, že spousta lidí funkci Senátu nerozumí nebo ji bere jako méně významnou. A k volbám proto nejdou. Třetí příčinou může být také to, že řada lidí má těžkou volbu, když jejich kandidát vypadl už v prvním kole,“ poznamenal politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity.

Do volebního obvodu číslo 49 spadá celý okres Blansko, severní část okresu Brno-venkov, ohraničená na západě obcemi Běleč, Ochoz u Tišnova, Lomnice, na jihu obcemi Štěpánovice, Lomnička, Železné, Drásov, Čebín, Moravské Knínice a Vranov.