Po Haně Nedomové je teprve druhou ženou na pozici boskovické starostky. Nedomová, zastupitelka za sociální demokraty, vedla Boskovice v letech 2014 až 2018. „Pozici starostky vnímám jako závazek a cítím velkou zodpovědnost. Chtěla bych poděkovat týmu spolupracovníků, muži, rodičům a nejbližším. Bez nich bych tu nebyla,“ řekla krátce po zvolení Syrovátková.

První uvolněným místostarostou se stal Lukáš Holík z uskupení Naše Boskovice, kterého jako druhý neuvolněný místostarosta doplnil za Piráty Radek Šamšula. Jak už Deník informoval, koaliční smlouvu zmínění partneři podepsali bleskově den po volbách. Získali šestnáct ze sedmadvaceti zastupitelských mandátů a na tamní radnici se jim povedl dokonalý převrat.

Starostkou Boskovic bude Jana Syrovátková (Změna 22). Druhým neuvolněným místostarostou Radek Šamšula za Piráty (na snímku vlevo) a prvním uvolněným místostarostou pak Lukáš Holík (Naše Boskovice). Na fotografii těsně po nedělním podpisu koaliční smlouvy.
Převrat v Boskovicích. Mají komplet nové vedení, starostkou bude Syrovátková

Dosavadní vládnoucí koalice ve druhém největším městě na Blanensku, která šla do voleb pod hlavičkou Spolu Boskovice, totiž získala jen šest zastupitelských mandátů. Starosta Jaroslav Dohnálek (ODS) i druhá místostarostka Michaela Žejšková (TOP 09) tak končí v opozici. Stejně jako první místostarosta Petr Malach ze sociálních demokratů.

Na čtvrtečním ustavujícím zastupitelstvu Boskovičtí zvolili i nové radní. Janu Syrovátkou doplní na radnici kolegové ze Změny 22 Radek Pernica, Vladimír Petrů a Ivo Provazník. Za uskupení Naše Boskovice pak kromě místostarosty Lukáše Holíka usednou v radě města Petr Axman a Vlastimil Slaný. Vladimír Farský, který dostal třetí nejvyšší počet hlasů, zůstává možná překvapivě jen v zastupitelstvu. Stejně jako čtvrtá Martina Přichystalová. Do rady jde nakonec Ivo Moudrý. Pirátským radním je pak druhý místostarosta Radek Šamšula. „Víme, že naše plány a vize budou asi brzdit vysoké náklady na energie a turbulentní doba. Neslibujeme proto nemožné. Prioritou je zajištění energií a plynu na příští rok, kde jsme ale odkázaní ne celorepublikové řešení. To není výlučně v našich silách. Připravíme celkovou koncepci dopravy ve městě a koncepci sportovně volnočasového areálu. Budeme se věnovat chodu nemocnice a příspěvkových organizací. Věřím, že si otevřeným přístupem, komunikací a informací postupně vybudujeme důvěru veřejnosti,“ dodala nová starostka Boskovic Jana Syrovátková.