Z opozice naopak vystřelilo přímo na radnici uskupení Naše Boskovice s někdejším místostarostou Lukášem Holíkem se sedmi mandáty. A také při své premiéře Změna 22 s Janou Syrovátkovou. Ta získala nejvíce hlasů a má také sedm zastupitelů. 

Nová koalice
Změna 22, Naše Boskovice, Piráti – 16 zastupitelů ze 27

* starostka: Jana Syrovátková (Změna 22), 1. místostarosta Lukáš Holík (Naše Boskovice), 2. místostarosta Radek Šamšula (Piráti)
* radní: 4 (Změna 22), 4 (Naše Boskovice), 1 (Piráti)

Společně s Piráty podepsaly v neděli odpoledne koaliční smlouvu.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VOLEB V BOSKOVICÍCH NAJDETE ZDE

Novou starostkou Boskovic bude právě Jana Syrovátková. Prvním uvolněným místostarostou Lukáš Holík (Naše Boskovice) a druhým neuvolněným místostarostou lídr boskovických Pirátů Radek Šamšula. „Voliči dali jasně najevo, že směr dosavadního vedení města jim nevyhovoval,“ řekl Deníku Rovnost Lukáš Holík.

Dodal, že první dvě uskupení v nové koalici budou mít po čtyřech radních. Piráti jednoho. Jejich jména zveřejní v následujících dnech. „Nechceme jen kritizovat, ale posouvat město dál. Výsledky voleb ukázaly, že v Boskovicích je mezi lidmi hlad po změně. Teď je potřeba se k tomu z naší strany postavit čelem a začít pracovat pro rozvoj města. To je to nejdůležitější. Nejaktuálnější téma bude nákup energií,“ poznamenala Jana Syrovátková.

Jana Syrovátková - Změna22.
Střídání stráží v Boskovicích? Vládnoucí Spolu skončilo až třetí, vyhrála Změna

Po Haně Nedomové je teprve druhou ženou na pozici boskovické starostky. Nedomová, zastupitelka za sociální demokraty, vedla Boskovice v letech 2014 až 2018. Tato tradiční strana je nejen v regionu na velkém ústupu. V sousedním Blansku u voleb totálně propadla a získala jen jeden mandát. V Boskovicích udržela čtyři, ale i tak končí v opozici. „Vítězům voleb jsme nabídli možnost jednání. Nedopadlo to. Koaliční smlouva je podepsaná, míříme do opozice, kde chceme konstruktivně pracovat. Pro ČSSD jde i tak podle mého v Boskovicích o dobrý výsledek. Čtyři mandáty jsme obhájili, co by bylo navíc, považuji za úspěch. Je to ale zároveň i výzva do budoucna,“ řekl končící první místostarosta Petr Malach.

Se starostou Jaroslavem Dohnálkem ani druhou místostarostkou Michaelou Žejškovou se Deníku nepodařilo v neděli odpoledne spojit. Politický matador Dohnálek však už před volbami avizoval, že pozici lídra na kandidátce uvolní a post starosty pro něj není priorita. Jedničkou byla právě Michaela Žejšková. „Myslím si, že je čas přepřáhnout a starostu by měl dělat někdo mladší. Tím nechci říct, že bouchám dveřmi a odcházím. Pokud to půjde, rád bych mému nástupci sekundoval třeba z pozice neuvolněného místostarosty,“ řekl tehdy Dohnálek.

Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Zdroj: DeníkBoskovice

volební účast: 49,42 %
počet volených zastupitelů: 27
počet mandátů/zvolení zastupitelé:
* ČSSD (4) Petr Malach, Oldřich Kovář, Milan Janáč, Hana Nedomová
* Spolu Boskovice (6) Jaroslav Dohnálek, Michaela Žejšková, Michal Knödl, Miroslav Klíma, Dagmar Hamalová, Radek Stříž
* Změna 22 (7) Jana Syrovátková, Radek Pernica, Ivo Provazník, Vladimír Petrů, Ludmila Klíčová, Vladěna Koudelková, Jan Flíček
* SPD a Trikolora společnou cestou pro Boskovice (1) Karel Trefný
* Naše Boskovice (7) Lukáš Holík, Petr Axman, Vladimír Farský, Martina Přichystalová, Vlastimil Slaný, Ivo Moudrý, Pavel Šafář
* Piráti (2) Radek Šamšula, Jan Nádvorník