To podepsalo koaliční dohodu společně s lidovci, Volbou pro Jedovnice, které doplnily Jedovnice 2022. Ve výsledku je to deset zastupitelských mandátů z patnácti. „No, očekávání od nového vedení bude velké. Jsem zvědav jak se naplní, respektive splní kritizované věci. Kdo nechce vidět i pozitivní hodnoty, co se doposud podařily v Jedovnicích, musí být negativní i po dalším mandátu vedení obce,“ okomentoval změny na sociální síti například Roman Pernica.

Na ustavujícím zastupitelstvu pak Jedovničtí zvolili starostkou bezmála třítisícového městyse Irenu Žižkovou (Restart). Povede ho jako historicky první žena. Místostarostkou je pak Marie Gabrielová (Volba pro Jedovnice). V radě je doplní Anna Bayerová a Josef Plch (KDU-ČSL) a Jarmila Stehlíková (Restart).

V blanenském Katolickém domě zvolili v pátek na ustavujícím zastupitelstvu nové vedení města. Na snímku blanenští radní.
V Katolickém domě zvolili nové vedení Blanska. Starostou zůstává Jiří Crha

Finanční výbor povede Gustav Magula (Jedovnice 2022) a předsedou kontrolního výboru byl zvolen bývalý starosta Jaroslav Šíbl. Ten stál v čele Jedovnic nepřetržitě od roku 2006. Předtím tam jedno volební období působil jako místostarosta.

A na jakých prioritách se zmíněná uskupení dohodla v programovém prohlášení? Chtějí vypracovat program rozvoje městyse Jedovnice jako ucelenou odbornou koncepci pro jednotlivé oblasti. Další prioritou je například pořízení nového územního plánu s prvky regulačního plánu. „Nerozšiřování ploch pro průmyslovou zónu oproti stavu ve stávajícím územním plánu, řešení úpravy křižovatky u benzínové stanice, oprava a modernizace sálů v Chaloupkách a kulturního domu,“ popsalo některé z bodů programovém prohlášení nového vedení Jedovnic.

Také Boskovice, druhé největší město na Blanensku, mají nové vedení města. A to zgruntu. Starostkou se tam stala architektka Jana Syrovátková ze Změny 22. Funkci bude vykonávat na plný úvazek. Po Haně Nedomové je teprve druhou ženou na pozici boskovické starostky. Nedomová, zastupitelka za sociální demokraty, vedla Boskovice v letech 2014 až 2018. „Pozici starostky vnímám jako závazek a cítím velkou zodpovědnost. Chtěla bych poděkovat týmu spolupracovníků, muži, rodičům a nejbližším. Bez nich bych tu nebyla,“ řekla krátce po zvolení Syrovátková.

V Boskovicích ve čtvrtek odpoledne zvolili nové vedení města. Podruhé v historii je povede žena. Na snímku zleva první místostarosta Lukáš Holík (Naše Boskovice) a starostka Jana Syrovátková (Změna 22). Vpravo pak tajemník městského úřadu David Škvařil.
V Boskovicích zvolili nové vedení města. Podruhé v historii je povede žena

Uvedla, že vize města budou v nejbližší době zřejmě brzdit vysoké náklady na energie a turbulentní doba. „Neslibujeme proto nemožné. Prioritou je zajištění energií a plynu na příští rok, kde jsme ale odkázaní ne celorepublikové řešení. To není výlučně v našich silách. Připravíme celkovou koncepci dopravy ve městě a koncepci sportovně volnočasového areálu. Budeme se věnovat chodu nemocnice a příspěvkových organizací. Věřím, že si otevřeným přístupem, komunikací a informací postupně vybudujeme důvěru veřejnosti,“ dodala Syrovátková.