Po propadajících se městech nyní vědci upozornili i na sopku klesající do země. Ol Doinyo Lengai nacházející se ve východoafrické Tanzánii podle nové studie zveřejněné v odborném časopise Geophysical Research Letters klesala mezi lety 2013 až 2023 rychlostí 3,6 centimetru ročně.
„Jedná se o výrazný pokles způsobený zřejmě vyprazdňující se zásobárnou magmatu v hloubce méně než tisíc metrů pod jedním ze dvou kráterů,“ uvedla geoložka Christelle Wauthierová z Pensylvánské státní univerzity, která byla autorkou studie.
Podle vědců je sledování poklesu sopky Ol Doinyo Lengai důležité pro předpověď erupcí. Podél západního okraje se totiž rozrůstá zhruba sto metrů dlouhá trhlina vyplněná lávou. Ta se při pokračujícím poklesu může prodlužovat.
Deformační procesy by podle výzkumníků mohly v budoucnu dokonce vést ke katastrofálnímu zhroucení vrcholu vulkánu.
Vědci si propadu všimli prostřednictvím dat ze satelitních systémů Sentinel-1 a Cosmo-SkyMed. Následně vytvořili mapy zobrazující změny v okolí Ol Doinyo Lengai v průběhu času. Snímky ukázaly, že kruhová oblast kolem severního kráteru vulkánu se postupně vzdalovala od družice.
O možném propadu ústí sopky odborníci podle Live Science hovořili již dřív. V letech 2007 a 2008 totiž následkem mohutných erupcí vznikl vedle původního kráteru i druhý s hloubkou asi sto metrů. Ten však neměl být natolik stabilní.
Podivná sopka
Ol Doinyo Lengai je podle vědců unikátní. „Na rozdíl od ostatních vulkánů chrlicích lávu bohatou na křemičitany je tanzanská sopka plná uhličitanových minerálů s vysokým obsahem sodíku a draslíku,“ sdělil pro magazín Wired vulkanolog Erik Klemetti z Denisonovy univerzity v Ohiu. Proto se jí přezdívá sodná sopka.
Erupce sopky Ol Doinyo Lengai:
Její podivnost však tkví i ve způsobu, jakým magma vytéká. U většiny sopek bývá velmi husté, dosahuje teploty 900 stupňů Celsia a erupce připomíná apokalyptické běsnění. Ol Doinyo Lengai ale produkuje vodnatou černou lávu o teplotě asi 540 stupňů.
Proto podle expertů výbuch připomíná spíš průtok vody ze zahradní hadice, který za sebou zanechává bílé stopy. Důvodem zbarvení je právě složení magmatu.
„Vápník a oxid uhličitý v lávě se spojují a vytvářejí kalcit a další uhličitanové minerály, které se v přítomnosti vody nebo vlhkosti rychle rozpadají. To znamená, že tmavá láva po vyschnutí rychle zbělá,“ upřesnil Klemetti.
Podle vědců je vulkán jedinečný. „Kdybyste měli vybrat nejunikátnější sopku na Zemi, těžko byste našli lepšího kandidáta,“ prohlásil Klemetti.
Zajímavosti o Ol Doinyo Lengai
- Vulkán je součástí sopečného systému Velké příkopové propadliny ve východní Africe.
- V jazyce Masajů znamená její název Hora bohů.
- V jejím okolí se nachází ještě několik nečinných sodných sopek.
- Na vrchol sopky je možné vylézt. Výstup zabere čtyři až šest hodin.
Ol Doinyo Lengai je podle vědců velmi podivná sopka: