Rakovina je jedna z nejhorších diagnóz, jakou si člověk může vyslechnout. Potvrzují to i data. „Každých 20 minut v Česku zemře jeden člověk na rakovinu a ročně se objeví až 80 tisíc nových případů,“ uvádí web Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Lidstvo dychtivě čeká na moment, kdy na světě bude univerzální lék na tuto nemoc. Zatím marně. Věda sice dělá velké pokroky, lék na rakovinu ale stále neexistuje a pravděpodobně ani existovat nebude. Laicky řečeno, bojovat s rakovinou je jako zápasit s příšerou s nekonečným množstvím hlav - jednu člověk usekne, vyroste další.

Rakovina krve už není takovým strašákem, jakým bývala: 

„Bojujeme zde proti živému systému buněk, které se vyznačují nesmírnou vynalézavostí, aby unikly účinkům léčiv,“ vysvětlili pro Deník profesoři Michael Doubek a Šárka Pospíšilová z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno. Oba odborníci působí ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC a na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

100 otázek a odpovědí info Zdroj: Deník 100 otázek a odpovědí

Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám ji na adresu 100otazek@denik.cz.

I když se odborníkům povede najít lék na určitý typ rakoviny, že by existovalo jediné léčivo, které by zabíralo na všechny, je utopie.

„Rakovina není jedna jediná nemoc, ale široká kategorie nemocí, které se liší podle typu, místa vzniku, genetických změn a odpovědí na léčbu. U jednotlivých typů rakoviny jsou změny v nádorových buňkách rozdílné. Defekty v DNA nádorových buněk se dokonce liší i u pacientů s jedním typem nádoru, a navíc se mění v průběhu onemocnění. Proto je nemožné najít na rakovinu univerzální lék,“ zdůraznili Doubek a Pospíšilová.

Komplikací je vícero 

Vědci navíc řeší i další komplikace. „Rakovina je onemocnění, které může vzniknout ve kterékoliv části těla, pokud některá buňka přestane správně fungovat. Nádorové buňky mají porušené přirozené regulační mechanismy buněčného cyklu a jejich dělení není pod kontrolou. Protože jsou však tyto procesy nezbytné pro všechny živé buňky, je velmi těžké najít léky, které by specificky zničily pouze buňky nádorové a neovlivňovaly zbytek organismu,“ podotkli vědci z Brna.

Rovněž podle nich až na výjimky platí, že nádor nelze léčit a případně vyléčit jen jedním cíleným lékem.

Nádorové onemocnění je strašákem dnešní doby: 

I přes to všechno ale mají lidé, kteří rakovinou onemocní, nyní mnohem větší šanci na uzdravení než dříve. „Léčba rakoviny je přes všechny nesnáze stále úspěšnější a některé typy nádorů se daří u většiny pacientů velmi úspěšně léčit (například dětské leukemie). Velice často lze rakovinné bujení potlačit natolik, že nemoc nepůsobí nemocnému potíže. Život lidí s diagnózou nádorového onemocnění se také postupně prodlužuje,“ upřesnili Doubek a Pospíšilová.

V budoucnu podle nich bude stále větší roli hrát léčba na míru vybraná přesně podle genetických změn nalezených v nádorových buňkách nemocného. „A také léčba s využitím nových přístupů využívajících stimulaci imunitních mechanismů pacientů,“ řekli.