65 let

1956: Branky, body, vteřiny (cca 25 000 vydání)

První vydání sportovního magazínu bylo odvysíláno v březnu roku 1956. Pořad nejprve nesl název Sportovní vteřiny, posléze byl přejmenován na Branky, body, vteřiny, jak ho známe dodnes. Je ale také pravdou, že v letech 1980 až 1998 nesl pozměněný název Branky, body, sekundy.

Původně běžel pouze o víkendech, nyní je již dlouhá léta součástí hlavní zpravodajské relace ČT. Jde o vůbec nejstarší televizní pořad České republiky.

56 let

1965: Večerníček (cca 20 000 vysílání)

První večerníček se na obrazovce objevil 2. ledna 1965. Jednalo se o pohádku Kluk a kometa, kterou režíroval Ludvík Ráža. Každodenní příchod večerníčku do našich příbytků je anoncován jednou z nejstarších televizních znělek v Evropě. Vznikla o prázdninách roku 1965.

Americká společnost Space Perspective přijímá rezervace pro lety své kosmické lodi Neptun
Už za tři roky na okraj vesmíru. Lístek do superbalonu vyjde na víc jak milion

Mezi nejčastější režiséry zhruba desetiminutových pohádek patřil Václav Bedřich, pod jehož dohledem vznikly seriály Bob a Bobek – králíci z klobouku, O zvířátkách pana Krbce, Maxipes Fík, Říkání o víle Amálce, O makové panence, Štaflík a Špagetka, Pohádky ovčí babičky a mnoho dalších.

Večerníček je už po léta také velkým vývozním artiklem. O české pohádky pro nejmenší pravidelně projevují zájem nejen všechny evropské země, ale i Austrálie, Japonsko, Čína, Keňa, Turecko, Island a spousta dalších.

41 let

1980: Televizní klub neslyšících (cca 900 vysílání)

Pořad pro neslyšící a všechny, kteří se zajímají o život neslyšících lidí, se poprvé objevil na obrazovkách před více než čtyřiceti lety. Každý díl je věnován aktuálnímu dění, které ovlivňuje životy lidí s postižením sluchu, nějaké významné události, osobě z kultury neslyšících, akci či projektu týkajícího se světa neslyšících.

Před šesti lety tvůrci pořadu dokonce natočili s neslyšícími herci pohádku Vánoční království ve znakovém jazyce. Od té doby se z tohoto projektu stala hezká tradice. ČT o vánočních svátcích přináší (nejen) našim neslyšícím pohádkovou novinku, která se vždy těší zájmu diváků.

40 let

1981: Studio Kamarád (cca 2000 vysílání)

První díl dnes již legendárního dětského pásma spatřil světlo světa 4. ledna 1981. S krátkými přestávkami se se Studiem Kamarád na obrazovkách setkáváme dodnes. Mezi první moderátory patřili Jiří Chalupa, Lenka Vavrinčíková a Štěpánka Haničincová.

Heda Čechová
Zemřela první hlasatelka Československé televize. Hedě Čechové bylo 91 let

Výtvarníkem pořadu a tvůrcem známých postaviček byl Stanislav Holý, který kromě Jůheláků vytvořil například zlobišťáka Mufa, Tryskomyši, Harryho Šoumena či Šamšulu. Jejich dabéry byli Zuzana Skalníková, Jiří Císler, posléze Martin Dejdar a samozřejmě Jiří Lábus a Ota Jirák.

34 let

1987: Objektiv (téměř 1700 pořadů)

Nejstarší cestovatelský pořad Objektiv se poprvé objevil na obrazovce tehdejší Československé televize v neděli 11. ledna 1987. S námětem přišel tehdejší generální ředitel Jan Zelenka, který nový půlhodinový týdeník nazval Objektiv.

Objektiv si velmi rychle získal velkou diváckou oblibu a zařadil se mezi nejsledovanější pořady. Během svého vysílání bez výrazných zvratů přestál většinu společenských i tvůrčích změn, dokázal čelit konkurenci. Objektiv se na obrazovce objevuje nepřetržitě již čtyřiatřicet let.

30 let

1991: Adventní koncerty (120 koncertů)

Když se po sametové revoluci v roce 1991 rozezněla píseň Marty Kubišové Ring-o-ding, která uvedla první z Adventních koncertů, nikdo nečekal, že se budou i po třiceti letech těšit stále takové oblibě. Od svého vzniku sbírka pomohla více než sto dvaceti neziskovým organizacím a rozdělila přes dvě stě sedmnáct milionů korun.

Přes dvacet let byla s televizním adventem spojena trojice moderátorů ve složení Marta Kubišová, Táňa Fischerová a Jan Kačer. Když Česká televize v roce 2013 přišla s převratnou novinkou a moderátory vyměnila, u konzervativních diváků to vzbudilo doslova poprask. Vedení televize tento krok odůvodnilo snahou vnést do pořadu svěží vítr, což se povedlo.

28 let

1993: Kalendárium (téměř 1500 pořadů)

Průvodkyní pořadem je po celou dobu existence Kalendária jedna z někdejších nejoblíbenějších televizních hlasatelek Saskia Burešová.

„Pořád je to můj milovaný pořad a stále mě překvapuje, jak velký ohlas má u širokého spektra diváků od těch úplně nejmladších až po nejstarší generaci. Těší mě, že mě na ulici oslovují i školáci, tedy nejen lidé, kteří si mě pamatují jako hlasatelku. Už několikrát se mi také svěřili, že díky Kalendáriu dostali ve škole jedničku, a jednou dokonce vyhráli rozhlasovou vědomostí soutěž,“ říká s úsměvem Saskia, která prozradila i to, jak se dostává k citátům, s nimiž se každé vydání s diváky loučí.

Legionáři
Unikátní hra nabízí dobrodružství s československými legionáři

„Řeknu vám, je to hodně náročné shánět stále nové a nové. A protože si je někteří diváci zapisují, opravdu se nemůžu opakovat. Chodím tedy po antikvariátech, sbírám všechny možné knížky, některé mi dokonce nosí i přátelé. Občas si připadám skoro jako sběratelský fanatik. Stalo se mi jen jednou, že jsem citát nějakým nedopatřením zopakovala. Tehdy mě na to upozornil jeden divák v dopise a uvedl i přesné datum, kdy jsem ho říkala poprvé. Od té doby si je všechny řádně archivuji, abych měla přesný přehled,“ dodává.

24 let

1997: AZ-kvíz (téměř 5000 dílů)

Vědomostní soutěž se začala vysílat druhý lednový den roku 1997. Její princip je založen na správném zodpovězení otázek a propojení tří stran trojúhelníku hrací tabule. Jejími moderátory jsou Aleš Zbořil a Eva Machourková.

Kromě klasických dílů vzniklo i několik speciálních epizod, například AZ-kvíz Junior pro děti, AZ-kvíz Speciál nebo také ArtZóna kvíz.

Text vyšel v časopise TV Mini.

Televizní programový čtrnáctideník v praktickém formátu poskytující maximální informace a skvělou zábavu. TV mini je programový titul určený aktivním čtenářům. Vychází každé druhé pondělí a nabízí kvalitní a přehledný TV program 68 televizních stanic včetně kompletního programu českých digitálních stanic. Nabízí čtenářům rozhovory a portréty televizních a filmových hvězd, reportáže z natáčení, horoskopy, soutěže a další zajímavosti. Nově zde také najdete průvodce seriálů, pohádek, filmů a jiných pořadů.