Byli jsme svědky lovu, jaký svět nespatřil od dob dinosaurů. Tak popsal vědec Robert Pitman z Oregon State University Marine Mammal Institute video, které se povedlo zachytit jeho výzkumnému týmu. Na snímku jde vidět, jak hejno kosatek dravých úspěšně zabije a uloví největšího tvora na zemi, plejtváka obrovského.

O tom, zda je možné, aby kosatky plejtváka zabily, se vědci dohadovali celá desetiletí. Video je prvním hmatatelným důkazem. „V minulosti byly popsány pokusy o útoky kosatek na plejtváky, ale až do 21. března 2019, kde vzniklo video, neexistoval žádný záznam o úspěšném lovu," shrnuje web Science News.

Zdroj: Youtube

Video a studií k němu zveřejnili vědci v těchto dnech v časopisu Marine Mammal Science. V článku zmiňují i úspěšný útok kosatek na mládě plejtváka, který se zase odehrál v roce 2021.

Kdyby lidé postavili plejtváka a kosatku dravou vedle sebe, zřejmě by se divili, jak může kosatka plejtváka "sundat". Dospělý plejtvák obrovský totiž může měřit až 30 metrů a váží i dvě stě tun. Naproti tomu, dospělý samec kosatky měří 9 metrů a váží 10 tun, a samice 8,5 metrů a pět tun. Jenže celý úspěch u kosatek spočívá v tom, že loví ve skupině. Jasně to ukázalo i zaznamenané video. Kosatky způsobily plejtvákovi tolik zranění, že jim podlehl.

Reprodukce stopy sauropoda z Upperu
Jako v Jurském parku. Na pláži ve Walesu našli obří dinosauří stopy

Lov se odehrál na pobřeží západní Austrálie. Vědci na lodi v prudkém dešti, který ten den sužoval oblast, nejdříve téměř přehlédli šplouchání a ploutve kosatek. „Po pár sekundách jsme si ale uvědomili, že útočí na něco velkého. A pak nám došlo, panečku, vždyť to je plejtvák obrovský," nastínil John Totterdell, jeden z vědců, kteří souboj zachytili na video.

Brutální útok

Scéna, která se před zraky vědců odehrála, rozhodně nebyla pro slabé povahy. „Na zhruba 18 až 22 metrů velkého plejtváka útočil tucet kosatek. Na boku bylo vidět stopy jejich zubů, a hřbetní plutev už měl z velké části ukousnutou. Nejbrutálnější zranění mu kosatky způsobily na obličeji - podél horního rtu bylo maso ukousnuto tak, že bylo vidět kost," popisuje server Science News.

Kosatky postupovaly koordinovaně. „Tři kosatky udeřily plejtvákovi do boku jako beranidlo, zatímco další se v tu chvíli začala krmit jeho jazykem. Plejtvák nakonec zemřel asi hodinu po příjezdu výzkumného týmu k místu lovu," konstatuje web Science News.

Zkušení lovci

Společný lov je pro kosatky dravé, přezdívané velryba zabiják, typický. Koordinovaně tito tvorové, kteří stojí na vrcholu potravinového řetězce a denně spořádají i 60 kilo masa, postupují prakticky při každém lovu. „Kosatky se typicky zaměří na ploutve, ocas a čelist obětí. Také často tlačí hlavu lovené velryby pod vodu, aby jí zabránili vynořit se nad hladinu, zároveň ale další kosatky tlačí její tělo naopak nahoru, aby se nemohla ponořit," popisuje postup web Science News.

Oběti kosatek většinou nemají moc možností, jak se jim ubránit - třeba plejtvák kromě velikosti nemá žádný jiný obranný mechanismus. „Kosatky jsou zkušenými lovci velryb. Vědí, jak lovit," konstatoval vědec Pitman.

Samec skákavky rudonohé má na těle mimo jiné výraznou červenou. Podle vědců ovšem tento druh pavouka červenou vůbec nerozeznává.
Pavouci s červenýma nohama rudou barvu nevidí. Rituál páření je tak záhadou

Jakkoliv pro pozorovatele může působit společný útok kosatek brutálně, pro tato zvířata jde o příležitost k utužení rodinných vztahů, které jsou pro ně velmi důležité. „Dospělé kosatky vedou útok, zatímco mladé vše pozorně sledují, a někdy se i zúčastní, jako vzrušená mláďata," uvedl Pitman.

Lovci se navíc o kořist vždy podělí se širší rodinou - tedy i s těmi kosatkami z jejich klanu, které se přímo na lovu nepodílely. Spoluautor studie Totterdell to dokládá třeba pozorováním, jak asi padesátka kosatek společně pojídala zbytky masa zabitého plejtváka.