Světový den zvířat v Zoo

KDY: sobota a neděle
KDE: Zoo v Brně, Hodoníně a Zoopark ve Vyškově
ZA KOLIK: věžné vstupné

Pokud to dovolí počasí a vládní nařízení, rozloučí se trojice jihomoravských zoologických zahrad s létem a hlavní návštěvnickou sezonou programy u příležitosti Světového dne zvířat. Pořadatelé akce chystají venku a často v omezeném rozsahu oproti minulým letům, přesto návštěvníky žádají, aby sledovali weby a sociální sítě zahrad pro aktuální informace o možných organizačních změnách na poslední chvíli.
Už v sobotu chystá svou oslavu dne zvířat Zoopark ve Vyškově. „Oproti jiným letům jsme letošní program přestěhovali z Hanáckého statku do venkovních prostor v jeho blízkosti. Program je zaměřený zejména na děti, chystáme různé hry a další aktivity, podle toho, co dovolí počasí a platná opatření,“ řekla mluvčí zooparku Michaela Malcherová. Program začne v půl třetí odpoledne.
Návštěvníci se mohou také podívat na některé nové přírůstky ve výbězích. „K nejnovějším patří samička skotu watussi, která se narodila devátého září a návštěvníci už ji mohou vidět ve výběhu,“ připomněla Malcherová.
V Babiččině koutku si zase děti mohou hravou formou vyzkoušet, jak těžká bývala práce na statku. „Máme tam nový koutek statkáře s maličkými lopatami, hráběmi a kolečky, kde si děti mohou vyzkoušet jaké to třeba bylo poklízet ve stájích a podobně,“ dodala mluvčí.


Návštěvníky láká i brněnská Zoo. „V sobotu nabídneme návštěvníkům, kteří přinesou vysloužilý malý domácí elektrospotřebič, dětskou vstupenku zdarma. V neděli máme u příležitosti Světového dne zvířat speciální cenu vstupného pro návštěvníky se zvířecím jménem, zaplatí jen dvacet korun,“ informoval mluvčí Zoo Michal Vaňáč. Nedělní procházku návštěvníků zpestří naučná stezka. „Bude se týkat ochrany zvířat ve volné přírodě a odpovědi na otázky z letáčku budou návštěvníci hledat u různých zastavení v areálu,“ nastínil mluvčí. Štědří příchozí mohou také zvířatům přinést k svátku něco na přilepšení „Uvítáme, když ochotní návštěvníci u služební vrátnice zanechají dýně, kaštany či žaludy, které poslouží k obohacení stravy zvířat i pro jejich zábavu,“ dodal Vaňáč.
Zejména tři komentovaná krmení chystá na nedělí odpoledne Zoo v Hodoníně. „Mezi druhou a třetí odpoledne budou krmení u rysů, vlků a jaguárů. Představíme také program záchrany usurijských tygrů. Další program závisí na počasí a opatřeních,“ uvedla mluvčí hodonínské Zoo Marie Blahová. Jak dodala, návštěvníci budou mít navíc i první příležitost podívat se na nedávno narozená lví čtyřčata.

Tipy z Blanenska

Křtinská padesátka
KDY: pátek od 20.00, sobota mezi 7.00 a 10.00
KDE: Křtiny
ZA KOLIK: neuvedeno
Ze Křtin na Blanensku vyrazí v pátek večer a v sobotu dopoledne účastníci tradičního pochodu Křtinská padesátka. Jubilejní třicátý ročník bude oproti předchozím značně odlišný. Pochod startuje od Hospůdky Eden. Na stokilometrovou trasu vyjdou účastníci už v pátek v osm večer. Na ostatní v sobotu od sedmi do deseti dopoledne. Na startu nebudou organizátoři, účastníci mají dodržovat stanovená opatření. 

Boskovice se Zdeňkem Fránkem
KDY: neděle od 16.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: vstup volný
Procházka Boskovicemi s architektem Zdeňkem Fránkem pobaví i poučí. Architekt představí svá oblíbená místa ve městě i své vize v postavení městského architekta. Sraz účastníků je ve čtyři hodiny odpoledne na Masarykově náměstí. Vycházka je součástí Dnů architektury.


Drakiáda
KDY: sobota od 14.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: vstup volný
Na kopci na Vinohrádkách chystá v sobotu odpoledne boskovické Středisko volného času tradiční Drakiádu. Pouštění draků vlastní výroby i těch zakoupených začne ve dvě hodiny odpoledne. Pořadatelé chystají pro děti také zajímavé hry a soutěže. Akce podle sdělení pořadatelů odpadá v případě špatného počasí a bude se řídit aktuálně platnými epidemickými opatřeními.

DALŠÍ TIPY

Brněnsko

Draci nad Žabinami
KDY: sobota od 15.00
KDE: Brno-Žabovřesky, Palackého vrch
ZA KOLIK: zdarma

Drakiádu si užijí děti i dospělí na akci v brněnských Žabovřeskách. Na tamním Palackého vrchu je v sobotu od tří hodin odpoledne čeká tradiční akce Draci nad Žabinami. Kromě samotného pouštění draků, ať už doma vyrobených nebo koupených v obchodě, si děti užijí i řadu zábavných úkolů, při jejichž plnění se promění v udatné rytíře. V pět hodin odpoledne vše završí divadlo. Vstup je zdarma.

Břeclavsko

Vinobraní ve Valticích
KDY: sobota od 14.00
KDE: Valtice, areál vinařství Chateau Valtice
ZA KOLIK: 200 korun

Ochutnávku mladých a perlivých vín, sektu a burčáků, folklor a hudbu i prohlídky historického Křížového sklepa a chrámu vína pod Vinařskou stodolou si užijí účastníci Vinobraní ve Valticích v areálu vinařství Chateau Valtice v sobotu od dvou hodin odpoledne. Vystoupí Výběr z bobulí, zahraje Jožka Šmukař s cimbálovou muzikou, Princess Queen Revival, Lucie Revival nebo The Teachers. Vstupenky si mohou příchozí koupit přímo na místě a zaplatí za ně dvě stě korun.

Hodonínsko

Filmový festival Kyjograf
KDY: pátek od 19.00 až neděle
KDE: Kyjov
ZA KOLIK: 350 až 550 korun

Filmy a koncerty, besedy, tvořivé dílny nejenom pro děti, hudbu, kávu, drinky i víno a skvělou atmosféru slibuje Filmový festival Kyjograf. S podtitulem Mnoho tváří českého filmu startuje v pátek v sedm hodin večer v Kině Panorama, potrvá do nedělní noci. Lidé uvidí třeba film Krajina ve stínu, který do Kyjova doprovodí režisér Bohdan Sláma, či Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Cena akreditace je 550 korun s koncerty a 350 korun jen na filmy bez koncertů.

Vyškovsko

Festival ptactva
KDY: sobota od 8.00
KDE: Rousínov, sraz u hřbitova
ZA KOLIK: zdarma
Pro milovníky přírody a zejména ptáků je připravená akce v Rousínově. Zájemci mohou sledovat ukázku odchytu a kroužkování ptáků v přírodě.

Znojemsko

Posezení u vatry
KDY: sobota od 19.30
KDE: Jevišovice
ZA KOLIK: zdarma

Odložené posezení chystají na sobotu pořadatelé v Jevišovicích. Sraz účastníků je v půl osmé večer na hasičském hřišti v Černínské ulici. O čtvrt hodiny později následuje zapálení vatry a v osm ohňostroj.